Τα νέα του Απόλλωνα

19 Μαΐου 2017

Νικηφόρα συνέχισε την πορεία του στο πρωτάθλημα η ομάδα του Απόλλωνα Σόλνας κερδίζοντας με 2-0 την Στόκσουντ με δυο τέρματα που σημειωθήκαν στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Οι «κοκκινόμαυροι» μπήκαν στην αναμέτρηση με ιδιαίτερη φόρα, ύστερα από το νικηφόρο αποτελέσματα την προηγούμενη αγωνιστική με 6-1, θέλοντας να κλειδώσουν από νωρίς την υπόθεση νίκη κόντρα στην Στόκσουντ. Στα πρώτα 45’ λεπτά οι ομογενείς έχοντας ολική κατοχή της μπάλας δημιούργησαν τέσσερις πολύ καλές ευκαιρίες μπροστά στην εστία των αντιπάλων τους, όμως ο αντίπαλος γκολκίπερ τους έκοψε κάθε ελπίδα. Προς το τέλος του πρώτου μέρους οι «κοκκινόμαυροι» είδαν την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα της Στόκσουντ, όμως ο ρέφερι της αναμέτρησης ακύρωσε το τέρμα, μιας και ο παίχτης του  Απόλλωνα ήταν σε ελεγχόμενη θέση οφσάιντ.

Στο δεύτερο μέρος οι παίχτες της Σόλνας μπήκαν ακόμα πιο πιεστικοί  προς την αντίπαλη εστία, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, κάτι που άλλαξε στο 52’ λεπτό όταν ο Μιγκέλ έβγαλε άσιστ στον επερχόμενο  Μαχαιρίδη, με τον τελευταίο να στέλνει στο «γάμα» της εστίας για το 1-0.  Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε και το 2-0 με κεφαλιά ψαράκι του Λίβα μετά από σέντρα του Μπιτζίδη.  Στα εναπομείναντα λεπτά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους προσπαθώντας να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά τα καρέ του Απόλλωνα χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι το ιδιαίτερο.