28 Μαΐου 2017

Μπορεί ο αγώνας να έγινε στα πρώτα 45’ λεπτά κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες, όμως οι «κοκκινόμαυροι» της Σόλνας κατάφεραν να κερδίσουν με 7-2 της Ska και να επιστρέψουν στα νικηφόρα αποτελέσματα, παραμένοντας στις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Στο πρώτο μέρος οι ομογενείς μπήκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο παιχνίδι, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 10’ λεπτό με τον Benediktz.  Αυτό άνοιξε την όρεξη των παιχτών του Απόλλωνα και σε διάστημα δέκα λεπτών δημιούργησαν  τρεις πολύ καλές ευκαιρίες μπροστά στην εστία των φιλοξενούμενων με ωραίους συνδυασμούς και ανάλλαγη της μπάλας . Ότι δεν κατάφεραν  στις προηγούμενες προσπάθειες τους, το έκαναν στο 37’ με τον Liba να γράφει το 2-0. Ο χορός των γκολ δεν σταμάτησε εκεί και στο 41’  και πάλι με τον Benediktz με κεφαλιά αυτήν την φορά σημείωσε  το 3-0.  Στο 44’ ήταν η σειρά του Liba να βάλει το δεύτερο του προσωπικό τέρμα στην αναμέτρηση  κάνοντας το 4-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.  Μόνο μελανό σημείο στο πρώτο μέρος, η υποχρεωτική αλλαγή του Θρήσκου με τον Σπυριδόπουλο στο 30’ λεπτό της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο μέρος οι «κοκκινόμαυροι» διατηρώντας την ίδια ορμή σημείωσαν το 5-0 με τον Larsson, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη των ομογενών.  Λίγα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κερδίσουν πέναλτι, όμως ο γκολκίπερ του Απόλλωνα είπε όχι στην εκτέλεση και έτσι  το υπέρ τους 5-0.  Στα εναπομείναντα λεπτά κατεβάζοντας ρυθμούς έδωσαν την ευκαιρία στους αντίπαλους τους να σημειώσουν δυο τέρματα πετυχαίνοντας  όμως και από την πλευρά τους άλλα δυο για το τελικό 7-2 με τέρματα των Μπιτζίδη και Καραγκιοζίδη. Επόμενος αντίπαλος για τους «κοκκινόμαυρους» είναι και πάλι εντός έδρας με την IFK Bergshamra στις 3 Ιουνίου.