03 Ιουνίου 2017

Με δυο τέρματα ανά ημίχρονο οι «κοκκινόμαυροι» της Σουηδίας επικρατήσαν με 4-2 εντός έδρας της Bergshamra  και έτσι συνέχισαν  νικηφόρα την πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να μπαίνουν καλύτερα στο παιχνίδι, όμως οι «κοκκινόμαυροι» ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 9ο λεπτό με σουτ του Μαχαιρίδη για το 1-0.  Στο 28 ήταν η σειρά του Zoraki να χρηστεί σκόρερ για το 2-0, μετά από πάσα του Ορφανίδη. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ να μείωσαν για το 2-1 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι παίχτες του Απόλλωνα μπήκαν αποφασισμένοι να κλειδώσουν την υπόθεση νίκη και με δεύτερο γκολ του Μαχαιρίδη   έγραψαν στο καλημέρα το 3-1.  Αυτό δεν ήταν αρκετό για τους ομογενείς και στο 61’ ο Gonzales έκανε το 4-1 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν εκ νέου για το τελικό 4-2.