02 Σεπτεμβρίου 2017

Την δεύτερη νίκη στα εκπαιδευτικά παιχνίδια για την νέα σεζόν σημείωσε ο Απόλλωνας, κερδίζοντας εντός έδρας τον Αιγινιακό με το ευρύ 4-0,  με δυο τέρματα του Εδουάρδο Μπρίτο στην επανεμφάνιση του με τα κοκκινόμαυρα.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα οι «κοκκινόμαυροι» παίζοντας ένα ωραίο ποδόσφαιρο, κατάφεραν με το «καλημέρα» να κυριαρχήσουν εντός αγωνιστικού χώρο, δημιουργώντας δεκάδες ευκαιρίες, έχοντας και δοκάρι στο 19’ λεπτό με τον Κυβελίδη. Ότι δεν κατάφερε στην φάση αυτή το έκανε στο 31’ λεπτό, όταν με ωραίο τρόπο απέφυγε τους αντίπαλους του και με άψογο πλάσε έγραψε το 1-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος και παρά τις πολλές αλλαγές και από τις δυο ομάδες, οι Πόντιοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο τον ρυθμό τους, κλειδώνοντας κάθε προσπάθεια των αντιπάλων τους, δημιουργώντας παράλληλα πολλές προσπάθειες μπροστά στα καρέ του Καραγκιόζη και Γαβριηλίδη. Στο 53’ ήρθε το 2-0 ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Ν’ Λουντούλου και κεφαλιά πάσα του Καλαϊτζίδη  για τον Βεργώνη, με τον τελευταίο να σκοράρει. Στο 83’ ήρθε η σειρά του Βραζιλιάνου Μπρίτο με ωραίο σουτ να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ ο ίδιος παίχτης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έγραψε το τελικό 4-0, αφήνοντας κυριολεκτικά άγαλμα τον γκολκίπερ του Αιγινιακού.

Συνθέσεις ομάδων:

Απόλλων Πόντου: (Δημήτρης Καλαϊτζίδης) Καλογεράκης, Γεωργιάδης (73’ Γκουγκούδης), Αμαραντίδης(80’ Λιόνης), Σαμαράς (46’ Καπίας), Καλί, Βεργώνης (87’ Δαλιανόπουλος), Καλογέρης(46’ Καλαϊτζίδης, 70’ Φάμπιο), Συμελίδης (85’ Προκοπίου), Ν’ Λουντούλου (65’ Μιλοσάβλιεφ), Κυβελίδης (46’ Χασομέρης), Ντούνγκα (46’ Μπρίτο).

Αιγινιακός (Νικολαΐδης) Καραγκιόζης, Τοπαλίδης, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Πολυζος, Γκατζολάρι, Ζούρκος, Ανδρικόπουλος, Παπαδόπουλος, Σοφιανής, Φουρτζίο. Επαιξαν επισης: Κουλιμπάλι, Μενιγκάλι, Δωματάς, Λεφίδης, Στόϊκος, Καρακώστας, Γαβριηλίδης, Ταουσάνης, Στεργίου, Κρύτας, Προσκυνητόπουλος.