Τα νέα του Απόλλωνα

25 Σεπτεμβρίου 2017

Μετά το εντυπωσιακό 9-0 στην δεύτερη αγωνιστική του κυπέλλου ΕΠΣ Πέλλας, οι «κοκκινόμαυροι» του Απόλλωνα Κρύας Βρύσης είχαν ένα ακόμα εύκολο απόγευμα για τον θεσμό επικρατώντας εκτός έδρας του Άρη Παλαιφύτου με το εκκωφαντικό 7-0 και παράλληλα πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους μιας και μόλις στο 8ο λεπτό και ύστερα από άψογη συνεργασία των παιχτών του Απόλλωνα  από κεφαλιά πάσα του Μιχαηλίδη ο επερχόμενος  Μωυσίδης γραφεί το 0-1. Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα οι παίχτες του Απόλλωνα διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Μποζίδη μετά από πάσα του Μωυσίδη.  Ο ίδιος παίχτης τέσσερα λεπτά αργότερα έκανε το 0-3, με μακρινό σουτ φωτοβολίδα ανεβάζοντας με εντυπωσιακό τρόπο το δείκτη του σκορ. Οι «κοκκινόμαυροι»  δεν σταμάτησαν να πιέζουν την αντίπαλη εστία χάνοντας μερικές ευκαιρίες και έχοντας και δοκάρι στο 36’ με τον Μποζίδη. Ότι δεν κατάφεραν στην προηγούμενη φάση το έκαναν με τον Ορφανίδη με κοντινή κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Μπρέγου. Στο 65’ οι παίχτες του Απόλλωνα έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους με τον Δημόπουλο να βγαίνει με γρήγορο σπριντ σε θέση τετ α τετ γράφοντας το 0-5. Ο χορός των γκολ δεν σταμάτησε εκεί και στο 73’ ο Ζαφειρίου με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στην εστία του Μήνου για το 0-6. Το τελικό 0-7 έγραψε ο Μωυσίδης στο 75’ μετά από άψογη συνεργασία με τον Δημόπουλο, με τον πρώτο να πλασάρει εύστοχα  τον αντίπαλο γκολκίπερ.

ΑΡΗΣ ΠΑΛΑΙΦΥΤΟΥ (ΚΑΝΕΛΙΑΔΗΣ Ν.): Μήνου, Ματεντζόγλου, Γιαντζιδιώτης (74ο Μυστακίδης), Κανελιάδης, Χαντζίδης, Agolli, Χατζιηλιάδης, Gorri, Μπόλας, Γησκιάς, Buzanni.
ΑΠΟΛΛΩΝ 1960 (ΜΗΤΣΑΚΗΣ Φ.): Σκαπέρδας, Τσάλμας, Ορφανίδης (68ο Τσιόπτσης), Τσιρακίδης, Μπρέγου, Παπαδόπουλος (63ο Παυλίδης), Μιχαηλίδης (46ο Ζαφειρίου) ,Καραγιάννης (58ο Δημόπουλος), Μποζίδης, Καραφουλίδης, Μωυσίδης