07 Ιανουαρίου 2018

Σε ένα γεμάτο παιχνίδι...

ο Απόλλων Πόντου δεν κατάφερε να κερδίσει το δεύτερο από τα 4 πολύ σημαντικά παιχνίδια με τους συνδιεκδηκητές της ανόδου, καθώς ηττήθηκε από τον Άρη με 2-0.

eisodos

Γκολ, αποβολές, ένταση, διαμαρτυρίες, ένας αγώνας ο οποίος ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Ο Απόλλων Πόντου ξεκίνησε τον αγώνα με κατοχή και καλή κυκλοφορία της μπάλας, με τον Άρη να έχει ξεκινήσει χωρίς ρυθμό. Η ομάδα του κου Σπανού άλλαξε την εικόνα της ακαριαία, όταν στο 15ο λεπτό ο Πλατέλλας άνοιξε το σκορ για τον Άρη με σουτ από το ύψος του πέναλντι. Προηγήθηκε ολιγωρία στην καρδιά της άμυνας των κοκκινόμαυρων με τον αφύλαχτο Πλατέλλα να μη συγχωρεί το λάθος των κεντρικών αμυντικών του Απόλλωνα. Ο Άρης μετά το γκολ ανέκτησε την κατοχή, την οποία συνόδευσε με αρκετά καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Στο 34ο λεπτό ο διαιτητής Κυρίτσης απέβαλε τον Νίκο Γεωργιάδη με δεύτερη κίτρινη, κάθως ο πλάγιος οπισθοφύλακας των Ποντίων εκτέλεσε το φάουλ το οποίο είχε κερδίσει ο Απόλλωνας πριν ακούσει το σφύριγμα. Ο παίκτης αποβλήθηκε, η εκτέλεση του φάουλ επανήφθηκε, με τον Απόλλωνα να μην εκμεταλλεύται το καλό σημείο του στημένου που είχε κερδίσει. Στο 38' ο διαιτητής Κυρίτσης απέβαλε και τον τεχνικό του Απόλλωνα, Δημήτρη Καλαϊτζίδη, με τον Έλληνα τεχνικό να αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο και να δέχεται πλήθος αποδοκιμασιών μέχρι να φτάσει στη φισούνα. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Άρης κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη, με το Ντούνη να πλασάρει από κοντά το Λόπεθ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το δείκτη του σκορ να βρίσκεται στο 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Απόλλων διαχειρίστηκε αρκετά καλά το μειονέκτημα σε παίκτες, είχε την κατοχή και δεν άφησε τον Άρη να γίνει επικίνδυνος. Η επιθετική... ανομβρία όμως δεν επέτρεψε στον Απόλλωνα να γίνει καθόλου απειλητικός, παρά την υπεροχή του στο χώρο του κέντρου. Στο 57ο λεπτό ο Κώστας Γεωργιάδης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον N' Lundulu. Η είσοδος του Γάλλου μεσοεπιθετικού έδωσε ταχύτητα στους κοκκινόμαυρους αλλά και πάλι ο Καντιμοίρης δεν ανησύχε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Η καλύτερη φάση για τον Απόλλωνα ήρθε από το Συμελίδη στο 74ο λεπτό, όταν ο N' Lundulu εκτέλεσε πλασαριστά το φαουλ το οποίο είχε κερδίσει, ο Έλληνας μέσος σούταρε, αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ. Νωρίτερά στο 58' ο Ντούνης έκανε τη κεφαλιά με το Λόπεθ να αποκρούει ενστικτωδώς και ένα λεπτό αργότερα ο ισπανός τερματοφύλακας απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Διαμαντόπουλου.

Το παιχνίδι τελείωσε με τους παίκτες του Απόλλωνα να χειροκροτούνται από τους περίπου 150 Απολλωνιστές που βρέθηκαν στο Κλεάνθης Βικελίδης, παρά την άσχημη εμφάνιση και την ήττα σε ένα τοπικό ντέρμπι με τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον. Μετά από αυτή την ήττα ο Απόλλωνας απομακρύνεται αρκετά από τη ζώνη προβιβασμού, με τη συνέχεια να είναι εξίσου δύσκολη. Το ερχόμενο Σάββατο υποδέχεται τη Δόξα Δράμας για τη 11η αγωνιστική και αμέσως μετά ταξιδεύει στο Ηράκλειο για να αντιμετωπίσει τον ΟΦΗ.

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ

Ο κος Καλαϊτζίδης δεν παρεβρέθηκε στη συνέντευξη τύπου, όπως συνηθίζει μετά από τα αρνητικά αποτελέσματα. Τον Απόλλων Πόντου εκπροσώπησε μόνο ο κος Γεωργιάδης, ο οποίος υποστήριξε πως "όπως οι ομάδες πρέπει να κοιτούν να γίνονται καλύτερες, έτσι και η διαιτησία πρέπει να έχει στόχο τη βελτίωση, καθώς αποτελεί σημαντικό παράγοντα του ποδοσφαίρου." Επίσης, τόνισε πως "στη φάση της αποβολής ακούσαμε το σφύριγμα του διαιτητή", ενώ θεώρησε την αποβλή αστεία, χωρίς να καταλογίζει δόλο στο διαιτητή. Επιπροσθέτως, ανέφερε πως "δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ των ομάδων", αλλά παράλληλα παραδέχθηκε το επιθετικό πρόβλημα της ομάδας του Απόλλωνα Πόντου. Τέλος, σε ερώτηση δημοσιογράφου απάντησε πως η ομάδα θα ενισχυθεί μεσοεπιθετικά.

sinenteyxi

Ο κος Σπανός τόνισε πως "η επικράτηση ήταν πιο έυκολη απ' ότι την περιμέναμε. Καταφέραμε να κλείσουμε τον Απόλλωνα και να αντιμετωπίσουμε την καλή κυκλοφορία της μπάλας την οποία έχει παρουσιάσει. Είχαμε καλή μεταβίβαση της μπάλας από την άμυνα στην επίθεση και το παιχνίδι άλλαξε εικόνα μετά την απόβολη.Θέλω να πω μπράβο στους ποδοσφαιριστές μου, διότι έδειξαν σοβαρότητα και δούλεψαν πολύ καλά όλες αυτές τις μέρες." Ανέφερε, επίσης, πως "διαλέξαμε να διαχειριστούμε το παιχνίδι και να μη σκοτώσουμε τον αντίπαλο. Μπορεί στον κόσμο -και καλά κάνει- να μην αρέσει κάτι τέτοιο, αλλά το σημαντικό είναι κατάκτηση των τριών βαθμών." Τέλος, σχετικά με τη διαιτησία σχολίασε "Δε διαμόρφωσε αποτέλεσμα η διαιτησία. Δεν έπαιξε κανένα ρόλο.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα: goo.gl/EpS2Zf