24 Μαρτίου 2018

Σε έναν μέτριο αγωνιστικά χώρο, με καλή αμυντική λειτουργία, κατοχή της μπάλας, αλλά χαμηλά ποσοστά σε ευστοχία και χωρίς τελική πάσα, ο Απόλλων Πόντου δεν κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο των Τρικάλων και αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 στην Καλαμαριά με την ομάδα του Γράφα.

Στα πρώτα λεπτά και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να επιβάλλουν το δικό τους ρυθμό. Παιχνίδι κέντρου με σκληρές μονομαχίες από τα πρώτα λεπτά. Η πρώτη τελική προσπάθεια ήρθε από τον Απόλλωνα: Στο 14' ο Μπρίτο σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Αποστολίδης μπλόκαρε σταθερά.

Έπειτα, ακολούθησε ένα μίνι επιθετικό κρεσέντο από τα Τρίκαλα: Στο 17' η σέντρα σουτ του Γκόλια ανάγκασε το Λόπεθ να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης εκτέλεσε φάουλ ελάχιστα έξω από τη μεγάλη περιοχή και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ισπανού πορτιέρο των "κοκκινόμαυρων".

Από το 20ο λεπτό ο Απολλων Πόντου έκλεισε τα Τρίκαλα στο δεύτερο μισό του γηπέδου, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κλείσουν καλά τους διαδρόμους και δεν επέτρεψαν σε Συμελίδης και Μπρίτο να πραγματοποιήσουν απειλητικές εφόδους στην περιοχή του Αποστολίδη. Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, εκτός από ένα όμορφο σουτ του Συμελίδη που μπλόκαρε ο Αποστολίδης στο 37', με τον Απόλλωνα να υπερέχει στην κατοχή της μπάλας.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα των Τρικάλων να έχει κόντρα τον ήλιο, γεγονός το οποίο οδήγησε σε αρκετές λανθασμένες μεταβιβάσεις. Ο Απόλλων ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος με έντονο pressing, το οποίο μόλις στο 49' απέδωσε καρπούς: Ο Αμαραντίδης πέρασε τη μπάλα για τον Μπρίτο, ο Βραζιλιάνος έκανε την κούρσα μπαίνοντας στη μεγάλη περιοχή και σέντραρε για το Χασομέρη, ο οποίος με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Απόστολίδη και άνοιξε το σκορ.

Η απάντηση των Τρικαλινών ήρθε στο 53' με το Μιλοσάβλιεφ να πιάνει όμορφο σουτ και το Λόπεθ να αποκρούει. Η συνέχεια ήταν ανατρεπτική: Στο 59' ο Συμελίδης πιάνει ένα εκπληκτικό σουτ και στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Αποστολίδη, χάνοντας την ευκαιρία να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ένα μόλις λεπτό αργότερο, στο 60ο λεπτό, οι Θεσσαλοί ισοφάρισαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ: Ο Χιντζίδης πήρε φόρα και κεραυνοβόλησε το Λόπεθ πετυχαίνοντας ένα πολύ όμορφο γκολ. Ενα γκολ στο οποίο ο Ισπανός πορτιέρο, ίσως να έχει μερίδιο ευθύνης.

Στα υπόλοιπα 30 λεπτά που ακολούθησαν ο Απόλλωνας κυνήγησε το γκολ, αλλά δεν κατάφερε να το πετύχει. Σκληρές μονομαχίες και κατοχή της μπάλας από τη μεριά του Απόλλωνα ήταν το χαρακτηριστικό του ημιώρου αυτού, με τα Τρίκαλα να αμύνονται μαζίκά.

Συνέντευξη τύπου

Ο Θωμάς Γράφας θεώρησε δίκαιο το σημερινό αποτέλεσμα, ενώ ανέφερε πως η ομάδα του θα μπορούσε να αποδράσει και με τους βαθμούς της νίκης από την Καλαμαριά. Τόνισε πως γνώριζε ότι θα αντιμετωπίσει μια ομάδα η οποίαο βρίσκεται σε φόρμα, έχει πετύχει συνεχόμενες νίκες και θα είναι ένας δύσκολος αγώνας. Ευχήθηκε καλή συνέχεια στον Απόλλωνα Πόντου και έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του.

Ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης, ξεκίνησε, λέγοντας πως η προσπάθεια ήταν πολύ καλή και έμεινε ευχαριστημένος από αυτή, αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν αυτό που επιθυμούσε. Αναγνώρισε τη μέτρια κατάσταση του αγωνιστικού χώρου και τη συσχέτιση με τη προσπάθεια των παικτών του για κυκλοφορία της μπάλας. Στάθηκε, επίσης, στις αποφάσεις των διαιτητών για τις οποίες και εκδήλωσε τη διαφωνία του, όπως μας ανέφερε. Δείτε στιγμιότυπα από τις δηλώσεις του εδώ.