01 Απριλίου 2018

Σε ένα μέτριο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κακές στην τελική προσπάθεια, ο Απόλλων Πόντου κατάφερε να δραπετεύσει με τη νίκη από το "Ελ Πάσο" χάρη στο γκολ του Σιρίλ Καλί στο 94ο λεπτό.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε στο σημερινό αγώνα με ένταση και καλή κυκλοφορία της μπάλας, την οποία διατήρησε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Χωρίς να έχει δημιουργηθεί κλασσική ευκαιρία για γκολ στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Η Καλλιθέα ξεκίνησε πολυ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με την είσοδο των Ταλέντο και Τσατσόπουλο, να δίνει άλλον αέρα στην ομαδα του Κορακάκη. Οι Αθηναίοι πολιόρκησαν τον Απόλλωνα, κέρδισαν φάουλ σε πολύ καλά σημεία για σέντρα και απ' ευθείας εκτέλεση, αλλά σε κανένα δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ, παρα τις καλές εκτελέσεις.

Με Ηλιάδη, Καλογέρη και Γεωργιάδη να ξεχωρίζουν ο Απόλλων πήρε πάλι μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο Τσεμπερίδη, Βλαχομήτρο και Κυβελίδη χωρίς όμως να αλλάζει κάτι στην απόδοση των "κοκκινόμαυρων".

Η λύτρωση όμως ήρθε: Στο 94ο λεπτό ο Μπρίτο ανέλαβε να εκτελέσει φάουλ για την τελευταία φάση του αγώνα. Με σέντρα ακριβείας ο Βραζιλιάνος striker βρίσκει τον αμαρκάριστο Σιρίλ Καλί -ο οποίος ανέβηκε από την άμυνα του-  και με ένα μονόκοματο δυνατό σουτ τίναξε τα δίχτυα του Θεοδωράκη για το 0-1, λυτρώνοντας τους Απολλωνιστές.

Το παιχνίδι έληξε με τους παίκτες της Καλλιθέας να μη προλαβαίνουν να κάνουν ούτε σέντρα...

Ο Απόλλων, λοιπον, ξεκινάει με το δεξί τις υποχρεώσεις του στον πολύ δύσκολο Απρίλιο και απέχει 6 βαθμούς πλέον από την τρίτη Παναχαϊκη. Επόμενος αντίπαλος για τον Απόλλωνα ο Εργότελης στην Καλαμαριά την Μ. Τετάρτη.