06 Μαΐου 2018

Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλων Πόντου (και όχι την Καλαμαριά, δεν έπαιζε η μικτή Δήμου Καλαμαριάς σήμερα στο Αίγιο) σε ένα παιχνίδι το οποίο είχαμε προβλέψει πως θα είναι δύσκολο για τους Πόντιους. Οι απουσίες των "κοκκινόμαυρων" και η μαχητικότητα των Αιγιοτών διαμόρφωσαν το 1-0 του πρώτου μέρους, μέχρι που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Ανδρέας Βλαχομήτρος...

Η εικόνα του Απόλλωνα στο πρώτο μέρος ήταν αποκαρδιωτική. Φλύαρη κατοχή της μπάλας, καμία επιθετική ενέργεια και στον αντίποδα ένας ορεξάτος Παναιγιάλειος με ταχύτητα στο κέντρο και την επίθεση. Το τραγικό λάθος του Καλογεράκη, έδωσε την ευκαιρία στον Κόκκορη να πιέσει και αφού έκλεψε τη μπάλα από τον Έλληνα πορτιέρο, σκόραρε στο 31' με πλάσε και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 33ο λεπτό, μάλιστα, οι γηπεδούχοι άγγιξαν και το δεύτερο γκολ, έπειτα από υποδειγματική συνεργασία των παικτών τους, αλλά ο Καλί με σωτήρια επέμβαση απομάκρυνε τη μπάλα πάνω στη γραμμή της εστίας του Απόλλωνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη. Ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης αποφάσισε στην ανάπαυλα να περάσει στον αγωνιστικό χώρο το Βλαχομήτρο, μία απόφαση η οποία έμελλε να καθορίσει και την έκβαση του αγώνα. Ο νεαρός των Ποντίων ήταν ταχύτατος, δημιουργικός και μαχητικότατος.

Στο 48', με την επιμονή του και την μαχητικότητα του, ο Ανδρέας Βλαχομήτρος κέρδισε φάουλ. Ο Μπρίτο το εκτέλεσε στο δεύτερο δοκάρι για τον Καπία, ο οποίος με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά έστειλα τη μπάλα στα δίχτυα του ανύμπορου να αντιδράσει Αθανασίου.

Ακολούθησε ένα λεπτό - εφιάλτης για τον Αθανασίου: Στο 51' ο Εντουάρντο Μπρίτο πλάσαρε δύο φορές μέσα από την περιοχή του Παναιγιάλειου και βρήκε και τις δύο φορές το δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων. Δύο φάσεις στις οποίες ο Βραζιλιάνος στάθηκε πολύ άτυχος...

Ο Απόλλων δε σταμάτησε εκεί: Η καθολική κυριαρχία του στο κέντρο, αλλά και οι επιθετικές του εμπνεύσεις τον καθιστούσαν απειλητικό σε κάθε φάση. Η πίεση αυτή απέδωσε καρπούς στο 63λεπτό: Ο Γκουγκούδης ξεκίνησε την αντεπίθεση, έφτασε μέχρι το ύψος της μεγάλης περιοχής, έσπασε για το Χασομέρη στα δεξιά και ο τελευταίος έβγαλε την ασίστ για το Βλαχομήτρο, ο οποίος με πλασέ έδωσε προβάδισμα στον Απόλλωνα.

Ένα όμορφο σε δημιουργία και εκτέλεση τέρμα, το οποίο αποτελεί χαρακτηριστικό παράδειγμα της εμφάνισης των "Rossoneri" στο δεύτερο ημίχρονο. Ο αγώνας έληξε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στη συνέχεια, με μοναδικά αξιοσημείωτα τα σκληρά φάουλ των γηπεδούχων από το 80' και έπειτα και τις αποδοκιμασίες των λιγοστων φιλάθλων του Παναιγιάλειου προς την ομάδα τους.

Πρώτο γκολ ο Βλαχομήτρος

Δύσκολο να μιλήσει κανείς για MVP σήμερα, αλλά ο νεαρός Ανδρέας Βλαχομήτρος εκμεταλλεύστηκε στο μέγιστο την ευκαιρία που του έδωσε ο προπονητής του και σίγουρα τον δικαίωσε. Μαρκαρίσματα σε όλο το γήπεδο, μαχητικότητα σε κάθε φάση, ταχύτητα στην επιθετική γραμμή και, φυσικά... το πρώτο του γκολ.

Ο 21χρονος striker, δανεικός από την ΑΕΚ, φαίνεται να βρίσκει ρυθμό και σήμερα πρόσφερε τα μέγιστα στην ομάδα του. Μένει να δούμε πόσο θα χρησιμοποιηθεί από τον Καλαϊτζίδη στα εναπομείναντα παιχνίδια και αν η καλή αυτή απόδοση θα έχει και συνέχεια.

Η μαχητικότητα του Καλογέρη, ο τραυματισμός του Συμελίδη.

Μόλις στο 18ο λεπτό,  σε σύγκρουση με αντίπαλο του κατά τη διείσδυση του στην αντίπαλη περιοχή, ο Συμελίδης τραυματίστηκε στο γόνατο και αντικαταστάθηκε από το Γκουγκούδη.Μένει τις επόμενες ώρες να μάθουμε το μέγεθος του τραυματισμού του Έλληνα μέσου, το οποίο ελπίζουμε να μην τον επηρεάσει καθόλου.

Με πολλές μάχες στο πρώτο ημίχρονο και ο Αλέξανδρος Καλογέρης. Ο αμυντικός χαφ των "Rossoneri" έδειχνε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο να τον ταλαιπωρεί σφίξιμο στο πόδι. Η κατάσταση του στο τέλος του δευτέρου ημιχρόνου επιδεινώθηκε περαιτέρω από τις πολλές μονομαχίες, αλλά η αντικατάσταση του ήταν αδύνατη, αφού ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης είχε κλείσει τις αλλαγές του. Και σήμερα, μάλιστα, ήταν βασικός πρωταγωνιστής στην κυριαρχία του Απόλλωνα στο χώρο του κέντρο στο δεύτερο μέρος.

Οι... αντίπαλοι και η επόμενη μάχη

Τρίκαλα και Δόξα Δράμας έμεινα στο μηδέν σε Καρδίτσα και Δράμα αντίστοιχα, με τον Απόλλωνα να πλησιάζει. Να υπενθυμίσουμε πως εκρεμμεί η ένσταση των Κισσαμικού, Απόλλωνα Πόντου και Παναχαϊκής για την αντικανονική συμμετοχή επιπλέον ξένου παίκτη στον αγώνα Άρης - Δόξα Δράμας. Η μάχη για την κατάκτηση της 6ης θέσης φαίνεται πως θα συνεχιστεί μέχρι το τέλος του Πρωταθλήματος.

Επόμενος αντίπαλος για τον Απόλλωνα Πόντου ο ΑΟΧ Κισσαμικός. Οι Ποντιοι θα ταξιδέψουν στα Χανιά με στόχο τη νίκη, απέναντι στην έκπληξη, ομολογουμένως, της φετινής Fotball League. Δύσκολη αποστολή και αυτή για τον Απόλλωνα, όπου πονοκέφαλο στο Δημήτρη Καλαϊτζίδη θα αποτελέσουν για ακόμη μια αγωνιστική οι πολλές απουσίες.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα: goo.gl/FsPcrk

Επιμέλεια: Χαράλαμπος Πέτκογλου