06 Δεκεμβρίου 2016

Αυτό το αγωνιστικό τετραήμερο, τα τμήματα του συλλόγου σημείωσαν δυο πρωτιές και μάλιστα η μια ως πρωταθλητές χειμώνα στην βαθμολογία. Συνολικά τέσσερις νίκες και δυο ήττες.

Ο Όμιλος Φίλων Απόλλωνα Πόντου σας παρουσιάζει την αγωνιστική εικόνα των τμημάτων. Η εβδομάδα ξεκίνησε την Πέμπτη, όπου το αντρικό τμήμα βόλεϊ σημείωσε μια άνετη επικράτηση κόντρα στον Παναθλητικό με 3-0 σετ, μένοντας ξανά μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας στην αυλαία του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος με 21 πόντους, στέφτηκαν άτυποι πρωταθλητές χειμώνα στην Β΄ εθνική στον όμιλο του.

Η μεγάλη αγωνιστική ημέρα ήρθε τρία εικοσιτετράωρα αργότερα, με όλα τα τμήματα του συλλόγου να έχουν αγωνιστικές υποχρεώσεις για τα πρωταθλήματα τους. Η μέρα ξεκίνησε με το γυναίκειο μπάσκετ να αντιμετωπίζει στο κλειστό της Καλαμαριάς τον Ε.Ο. Σταυρούπολης για την Α2 κατηγορία. Οι «κοκκινόμαυρες» αν και στην αρχή τα βρήκαν λίγο σκούρα στο πρώτο δεκάλεπτο, μετά πάτησαν….. γκάζι για μια ακόμα άνετη επικράτηση με 61-39 , πριν το ντέρμπι της κατηγορίας την επομένη Κυριακή, με τον Ολυμπιακό Βόλου εκτός έδρας. Μετά την νίκη τους αυτή οι «Πόντιες» έμειναν ισόβαθμες με τον Ηρακλή στην δεύτερη θέση.

Την ιδία μέρα ο ποδοσφαιρικός Απόλλωνας στο  γήπεδο του επικράτησε με ευκολία του συνονόματου του Απόλλωνα Παραλιμνίου με 2-0 για το πρωτάθλημα Γ΄ εθνικής, μένοντας πλέον και επίσημα μονοί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 24 βαθμούς. Οι Πόντοι πλέον στρέφουν τα βλέμματα τους στα δυο σερί εκτός έδρας παιχνίδια  σε κύπελλο(Τέταρτη) και πρωτάθλημα(Κυριακή) με Νέστο Χρυσούπολης (14:00) και Εορδαϊκό (15:00) την ερχόμενη Κυριακή.

Την  ίδια πάντα ημέρα στις υποχρεώσεις του πρωταθλήματος έπεσε και το αντρικό μπάσκετ αγωνιζόμενο εκτός έδρας στο κλειστό της Ευκαρπίας κόντρα στην τοπική ΠΣΕ. Οι Πόντιοι αν και βρεθήκαν πίσω στο σκορ, πάλεψαν όμως μοιραία γνώρισαν την ήττα μένοντας στην 8η θέση της βαθμολογίας. Από τον αγώνα οι άνθρωποι του Απόλλωνα έχουν έντονα παράπονα για τους διαιτητές της αναμέτρησης.

Ένα ακόμα τμήμα που αντίκρισε την ήττα στο πρωτάθλημα του ήταν το γυναίκειο βόλεϊ που γνώρισε και αυτό εκτός έδρας την ήττα από το Πειραματικό με 3-1 στα σετ, μένοντας στην 8η θέση με 9 πόντους. Επόμενος αντίπαλος των κοριτσιών του Απόλλωνα είναι το ντέρμπι της πόλης με τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ στις 11/12 στις 12 το πρωί.

Τελευταίο τμήμα που αγωνιστικέ την Κυριακή, ήταν αυτό του χάντμπολ που στο αθλητικό του σπίτι στην Μίκρα, σημείωσε μια σπουδαία από κάθε πλευρά νίκη με 32-26, κόντρα στους Πόντιους Κιλκίς. Αυτή η νίκη έδωσε ανάσα στους αθλητές του Απόλλωνα για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Επόμενος αντίπαλος του χάντμπολ είναι ο συνονόματος Απόλλωνας Σταυρούπολης την ερχόμενη εβδομάδας εκτός έδρας.