13 Νοεμβρίου 2016

Την τέταρτη του νίκη σημείωσε σήμερα το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Απόλλωνα, επικρατώντας εκτός έδρας του Πιερικού Αρχέλαου με 48-53.

Οι «κοκκινόμαυρες» αν και τα βρήκαν δύσκολα απέναντι στην ομάδα της Κατερίνης, κατάφεραν με ψυχραιμία και ομαδικό πνεύμα να βρουν τις λύσεις που τους έφεραν το τέταρτο νικηφόρο φύλλο αγώνος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο σε όλη την διάρκεια, με τις γηπεδούχες να τελειώνουν την περίοδο, προηγούμενες με 14-11, χάρη σε ένα τρίποντο στην εκπνοή  της Κωτούλας. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πόντιες μπήκαν πιο υποψιασμένες για την δυναμική του Πιερικού, προσπαθώντας να κάνουν την ανατροπή, κάτι που κατάφεραν προσωρινά χτίζοντας και μικρή διαφορά για το 16-22. Στα εναπομείναντα λεπτά,  οι «μάχες» μεγάλωσαν με την ομάδα της Κατερίνης να πηγαίνει στα αποδυτήρια, προηγούμενη με την ισχνή διαφορά του ενός πόντου και το 28-27.

Στην επανάληψη οι κοπέλες του Απόλλωνα διόρθωσαν αισθητά τις αδυναμίες τους καταφέρνοντας να περάσουν μπροστά στο σκορ δημιουργώντας και μικρή διαφορά έξι πόντων για το 33-39 με την περίοδο να τελειώνει στο 41-43. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα, οι Πόντιες με «όπλο» την άμυνα τους, αλλά και με την αστοχία του Πιερικού κατάφερε να μείνει μπροστά ως το τέλος της αναμέτρησης  για το 48-53.

Με την νίκη τους αυτή τα κορίτσια του Απόλλωνα παρέμειναν σε υψηλή θέση στην βαθμολογία, συγκεντρώνοντας 9 βαθμούς , έναν λιγότερο από τους Ολυμπιακό Βόλου και Ηρακλή. Επομένη αντίπαλος την ερχόμενη Κυριακή και μάλιστα εντός έδρας με την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου στις 14:00 στο ΔΑΚ Καλαμαριάς.

Δεκάλεπτα: 14-11, 28-27, 41-43 και  48-53.

Πιερικός Αρχέλαος: (Τσιρογιάννη) Μπουμπουλέντρα, Πουρσανίδου, Λεκάι, Ζουγκουρίδου 11(3), Φλώρου  15, Γκοτζαμάνη 3, Παπανικολάου, Μπαγκλαρίδου 2, Ακριτίδου, Μαλέζα, Κωτούλα 17(3) και Δημητριάδου.

ΜΓΣΚ Απόλλων:(Γκογκάκης) Ιγγέζου,  Σταμπή 7, Παπαρέντη 2, Παλάνη, Καλαντίδου 2, Ακσεχέρογλου 10, Σολωμού 7(1), Γαϊτανίδου, Φλώρου 2, Καϊμακτσή 9(2),  Γραμματικού.