20 Νοεμβρίου 2016

Ακάθεκτη συνεχίζει η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Απόλλωνα την πορεία της στην Α2 κατηγορία, επικρατώντας εντός έδρας της Αναγέννηση Νέου Ρυσίου με 58-40.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα,  οι δυο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ εναλλάσσοντας   στην πρωτοπορία,  με τις πράσινες της Αναγέννησης να κλείνουν την περίοδο προηγούμενες με 11-14. Το ίδιο μοτίβο είχαμε και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, με τον Απόλλωνα να προσπαθεί χωρίς να τα καταφέρνει μιας και η ομάδα του Ρυσίου να μένει μπροστά στο ημίχρονο με 22-23.

Στην επανάληψη οι Πόντιες με όπλο την άμυνα τους αλλά και την πολύ καλή επίδοση στα σουτ  με  ένα τρομερό σερί 23-5 πάτησαν γκάζι και έφυγαν μπροστά στην τρίτη κυρίως περίοδο με 45-28. Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τις γυναίκες του Απόλλωνα απλά να  κρατούν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο για το τελικό 58-40.

Με την νίκη τους αυτή τα κορίτσια του Απόλλωνα παραμείναν στην 3η θέση της βαθμολογίας πίσω από Ηρακλή και Ολυμπιακό Βόλου, με 11 βαθμούς έναν λιγότερο από τους πρωτοπόρους. Η επομένη αντίπαλος είναι 27/11 στις Σέρρες ο τοπικός Α.Ο. Σερρών.

Δεκάλεπτα: 11-14, 22-23, 45-28 και 58-40.

Συνθέσεις ομάδων:

ΜΓΣΚ Απόλλων: (Γκογκάκης- Καρακασίδου) Σταμπή 7(1), Παπαρέντη,  Τσίτσου  15(1), Παλλάνη,  Καλαντίδου 10, Ακσεχέρογλου 15(1), Σολωμού 3, Φλώρου 4,  Καϊμακτσή 4,  Γραμματικού.

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου:(Μύρβαλη-Αποστολίδου) Μαραγκού, Κουλακιώτη, Καλομιτσίνη 2,  Καζαντζή 3,  Ταυροπούλου 7,  Τζίκου, Μούρτου 6,  Αγαθαγγελίδου 5(1),  Ψαρρά 9(3),  Παπαδάκη 6,  Βασλαματζή 2, Αθανασιάδου.