27 Νοεμβρίου 2016

Νέα επιτυχία των κοριτσιών του Απόλλωνα στο κλειστό των Σερρών επί της ουραγού της βαθμολογίας  Α.Ο. Σερρών με 31-48. Μετά την νίκη τους αυτή και σε συνδυασμό την ήττα του Ηρακλή στο ντέρμπι της ημέρας από τον Ολυμπιακό Βόλου, οι «κοκκινόμαυρες» συγκατοικούν στην 2η θέση με 13 βαθμούς.

Στην πρώτη περίοδο οι δυο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ χωρίς ο  Απόλλωνας να δείξει την ανωτερότητα του μένοντας στο 8-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πόντιες ανέβασαν τους ρυθμούς τους δημιουργώντας απόσταση ασφάλειας, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με 12-27.

Στην επανέναρξη του αγώνα οι «κοκκινόμαυρες» κράτησαν την πολύ καλή τους εικόνα από την προηγούμενη περίοδο, κρατώντας την διαφορά σε διψήφιο νούμερο για το 22-37. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο τα πράγματα απλά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Απόλλωνα να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με 31-48.

Επομένη αντίπαλος των κοριτσιών είναι εντός έδρας με την Ε.Ο. Σταυρούπολης την Κυριακή στις 14:00 στο κλειστό της Καλαμαριάς.

Δεκάλεπτα: 8-12, 12-27, 22-37 και 31-48.

Συνθέσεις ομάδων:

Α.Ο. Σερρών:(Δώδος) Αγγειοπλάστη, Μαραγκού 6, Τόγα, Μπακιρτζίδου Κ. 2, Μπακιρτζίδου Μ.7, Τζιαμπάζη 8(2), Βλαχβέη, Νασιάκου, Χατζηπαύλου, Λαδοπούλου Κ.6.

ΜΓΣΚ Απόλλων:(Γκογκάκης- Καρακασίδου) Σταμπή 4,  Ιγγλέζου, Παπαρέντη 2, Τσίτσου 8(2),  Καλαντίδου 8, Ακσεχέρογλου 3, Σολωμού 12, Φλώρου, Καϊμακτσή 9,  Γραμματικού 2.