04 Δεκεμβρίου 2016

Με νίκη συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα οι γυναίκες του Απόλλωνα στο μπάσκετ επικρατώντας εντός έδρας του  Ε.Ο. Σταυρούπολης με 61-39 και έμειναν στην δεύτερη θέση μαζί με τον Ηρακλή στους 15 βαθμούς.

Μπορεί στο πρώτο δεκάλεπτο οι «κοκκινόμαυρες» να βρήκαν μεγάλη αντίσταση, όμως κατάφεραν με όπλο την άμυνα τους αλλά και την δεινότητα στο σκοράρισμα να ξεφύγουν άμεσα από τις σημερινές τους αντίπαλες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «πράσινες» του Ε.Ο.Σ έβαλαν μεγάλα εμπόδια στις γηπεδούχες   μένοντας για το μεγαλύτερο μέρος της περιόδου μπροστά στο σκορ. Όμως το δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο με 13-13. Στην δεύτερη περίοδο οι «κοκκινόμαυρες» βρήκαν λύσεις στα προβλήματα που τους έβαζαν οι αντίπαλες τους και πατώντας το γκάζι κατάφεραν να ξεφύγουν, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενες με 36-21 και το συν  δεκαπέντε.

Στην επανέναρξη με όπλο την άμυνα τους, οι Πόντιες κράτησαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο κλείνοντας την περίοδο με 45-27. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα με τον Απόλλωνα να κατακτά ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα με 61-39.

Επόμενος αντίπαλος των κοριτσιών του Απόλλωνα, είναι ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός Βόλου εκτός έδρας στο ντέρμπι του ομίλου.

Δεκάλεπτα: 13-13, 36-21, 45-27 και 61-39.

ΜΓΣΚ Απόλλων:(Γκογκάκης- Καρακασίδου) Σταμπή 11(1), Ιγγλέζου, Παπαρέντη 10(2),  Τσίτσου 2,  Καλαντίδου 10, Ακσεχέρογλου 13, Σολωμού 9(2), Φλώρου 4, Καϊμακτσή  2(5 κλ. 5 ταπ.), Γραμματικού.

Ε.Ο. Σταυρούπολης:(Μπαξεβάνος)  Σαμαρά 4(1), Αντωνιάδου 6, Πολύχρου 4(1), Τσαμπάκου  6, Κωστανάκη 13(3), Δροσάκη, Τσάνταλη 5(1), Πεχλιβανίδου.