19 Δεκεμβρίου 2016

Με ήττα αποχαιρετά το 2016, το αντρικό τμήμα μπάσκετ του Απόλλωνα , γνωρίζοντας την ήττα στην επανάληψη από τον Εύαθλο Πολυκάστρου με 72-61.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα οι Πόντιοι κρατούσαν τις τύχες τους στα χεριά τους, κάτι που άλλαξε στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης.  Στην πρώτη περίοδο οι «κοκκινόμαυροι» κράτησαν διαφορά ασφάλειας επτά πόντων από τους γηπεδούχους για το 13-21. Στην δεύτερη περίοδο αν και η απόσταση μεταξύ των δυο ομάδων μίκρυνε, τελικώς ο Απόλλωνας πήγε προηγούμενος με 37-40.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι με όπλο την άμυνα τους έκαναν την ολική ανατροπή, πηγαίνοντας στους πάγκους στο τέλος της τρίτης περιόδου προηγούμενοι με 60-54. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι αν και προσπάθησαν τελικός γνώρισαν την ήττα με 72-61, βλέποντας  το ροζ φύλλο αγώνα να πηγαίνει στους συνδιεκδικητές και να παίρνουν βαθιά βαθμολογική ανάσα.  Επόμενος αντίπαλος από το νέο έτος ο Βίκος Ζαγοροχώρια στις 8/1 στις 17:00 στο κλειστό της Καλαμαριάς.

Δεκάλεπτα: 13-21, 37-40, 60-54 και 72-61.

Εύαθλος Πολυκάστρου:(Παπαδόπουλος) Παπαδόπουλος 21(6), Ημερίδης 19(2), Βαρβούτας 6, Ζεμπεκίδης 3, Τσελέκης 3, Σιδηρόπουλος 17(2), Κούτουλας 3, Βλέτσης, Χατζόπουλος, Βακιρλής.

ΜΓΣΚ Απόλλων:(Γεωργιάδης) Χατζημιχαηλίδης 2, Αποστόλου 23(1), Σουλούγκας 5(1), Κουρκουλίδης 3, Αναστασίου 11, Μωυσίδης 1, Χατζής 4, Χατζίδης 12.