20 Δεκεμβρίου 2016

Νίκη εντός έδρας πήραν οι νεανίδες του Απόλλωνα κόντρα στον Ε.Ο. Σταυρούπολης με 55-46, ανεβάζοντας στροφές στην επανάληψη.

Από την αρχή οι νεαρές παίχτριες του Απόλλωνα δημιούργησαν τις βάσεις ώστε να πέτυχαν  μια εύκολη νίκη κόντρα στον ΕΟΣ. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι Πόντιες ήταν μπροστά στο σκορ με 19-12. Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν ελαφρώς με την φιλοξενούμενη ομάδα να φτάνει κοντά στο σκορ για το 24-20 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι «κοκκινόμαυρες» πάτησαν….. το γκάζι ανεβάζοντας τις στροφές απόδοσης τους, φτάνοντας την διαφορά στο τέλος της περιόδου σε διψήφιο νούμερο για το 40-26. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο τα πράγματα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τις Πόντιες να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με 55-46.

Δεκαλεπτα:19-12,24-20,40-26 και 55-46.

ΜΓΣΚ Απόλλων:(Καρακασίδου)  Ψαρέλη 4, Τσουρίλλα, Πολυχρονιάδου 15(1), Μαϊδάτση 7, Βουλώνη 12, Νεφελούδη 13, Σπανούδη 4.

Ε.Ο. Σταυρούπολης:(Ξενίδης) Πολυχρονιάδου 12(1), Δροσάκη 11, Ντερκαραμπετιάν, Σεβασλιάν 2, Μητρακοπούλου 8, Μαυρίδου Σ., Μαυρίδου Π.,  Τετράδη, Γαρούφου 2, Σιαλδά 7, Κανάκη 4.