19 Ιανουαρίου 2017

Νέα επιτυχία σημείωσε το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Απόλλωνα, στον εξ αναβολής αγώνα κόντρα στους Τιτάνες Δράμας με 60-44. Οι «κοκκινόμαυρες» παίζοντας στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με απόλυτη συγκέντρωση κατάφεραν από το πρώτο κιόλας λεπτό να ξεφύγουν  και να πάρουν νέα νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο τα κορίτσια του κ. Γκογκάκη πάτησαν για τα καλά το γκάζι ξεφεύγοντας με διψήφια διαφορά κλείνοντας την περίοδο με 20-9 και παρά τον τραυματισμό της Παπαρέντη. Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα κλειδώνοντας κατά κάποιο τρόπο την νίκη, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το υπέρ τους 40-20.

Στην επανέναρξη του αγώνα τα πράγματα λίγο έλειψαν να είναι επικίνδυνα για τις Πόντιες καθώς για αρκετό χρονικό διάστημα έδωσαν την ευκαιρία στις αντίπαλες τους να ροκανίσουν την διαφορά, φτάνοντας στο -12, κάτι που απ’ ότι  φαίνεται ξύπνησε τις παίχτριες του Απόλλωνα κλείνοντας την περίοδο με 50-37. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο  οι παίχτριες του Απόλλωνα έκαναν συντήρηση δυνάμεων κρατώντας την διαφορά σε διψήφιο νούμερο, κερδίζοντας το ροζ φύλλο αγώνα με 60-44.

Μετά  την νίκη τους αυτή, τα κορίτσια του Απόλλωνα παραμένουν στην 3η θέση της βαθμολογίας με 20 πόντους. Επομένη αντίπαλος τους είναι εκτός έδρας ο ουραγός ΠΑΣ Γιαννίνα.

Δεκάλεπτα: 20-9, 40-20, 50-37 και 60-44.

ΜΓΣΚ Απόλλων:(Γκογκάκης- Καρακασίδου) Σταμπή 5, Ιγγλέζου 7(1), Παπαρέντη, Παλλάνη 2, Καλαντίδου 6, Ακσεχέρογλου 12, Σολωμού 12, Καϊμακτσή 5, Γραμματικού 11(3).

ΑΣ Τιτάνες Δράμας:(Καρατσομπάνης) Στάικου 9, Παράσχου 6(2), Καριώτη Κ.2, Αρσένογλου Μ. Γαϊτάνη Ε. 13(1), Γιαντσιώρη 8, Κυριακίδου, Αρσένογλου Κ. 6(2).