19 Ιανουαρίου 2017

Την πρώτη του νίκη για το νέο έτος αλλά και μετά από αρκετό καιρό, πήρε νωρίς το απόγευμα το αντρικό τμήμα μπάσκετ, στον εξ αναβολής αγώνα με τον Βίκο Ζαγοροχωριού με 60-48. Με την νίκη  τους αυτή, οι Πόντιοι παίρνουν βαθιά βαθμολογική ανάσα για την δύσκολη συνέχεια, στην αντί περά όχθη η ομάδα των Ιωαννίνων που πάλεψε για τα πρώτα δυο δεκάλεπτα, η ήττα κάνει πιο δύσκολη την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Στην πρώτη περίοδο οι δυο ομάδες βάδιζαν καθ΄ όλη  την διάρκεια της περιόδου πολύ κοντά στο σκορ με τον Απόλλωνα να κλείνει την περίοδο με 22-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτα οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τα δύσκολα στους παίχτες των Ποντίων προσπερνώντας στο σκορ για περίπου 4 λεπτά ώσπου οι «κοκκινόμαυροι» μπήκαν μπροστά με 36-31 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα  οι Πόντιοι πάτησαν γκάζι… εκτοξεύοντας την διαφορά στο +16 για το 51-35.  Στην τέταρτη περίοδο οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να κρατήσουν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο κερδίζοντας στο τέλος το ροζ φύλλο αγώνα με 60-48.

Μετά την νίκη τους αυτή οι «κοκκινόμαυροι» έφτασαν στους 16 βαθμούς και την 10η θέση της βαθμολογίας. Επόμενος αντίπαλος τους την Κυριακή και πάλι εντός ο αγώνας με τον Αριστοτέλης Φλώρινας.

Δεκάλεπτα: 22-18, 36-31, 51-36 και 60-48.

ΜΓΣΚ Απόλλων:(Γεωργιάδης) Χατζημιχαηλίδης 9, Αποστόλου 9(1), Σουλούγκας 2, Κουκουλίδης 2, Αναστασίου 2, Δοξάκης 12(2), Στυλιανίδης 9(1), Χαντζίδης 15.

Βίκος Ζαγοροχωριού:(Πανταζής) Μιχαήλ 15(1), Πανταζής 6, Κιμισκίδης 3,Αντωνίου 2, Νικηφορίδης 2, Τάσσης 6, Λάμπρου 4, Γιωτάκης 10.