22 Ιανουαρίου 2017

Την τρίτη τους νίκη μέσα σε λίγες μέρες πανηγύρισαν οι παίχτριες του Απόλλωνα στην Α2 κατηγορία μπάσκετ, κερδίζοντας με 39-49 και μάλιστα εκτός έδρας τον ΠΑΣ Γιαννίνα. Μετά την νίκη τους αυτή τα κορίτσια των Ποντίων, έμειναν σταθερά μόνες στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 22 βαθμούς.

Στην πρώτη περίοδο του παιχνιδιού,  ήταν μοιρασμένο με τις κοπέλες του Απόλλωνα να κρατούν το υπέρ τους 13-14. Περίπου στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η δεύτερη περίοδος της αναμέτρησης με τις Πόντιες να παραμένουν μπροστά στο σκορ στο τέλος του δεκάλεπτο και του πρώτου μέρους με 21-24.

Στην επανέναρξη η διαφορά ποιότητα φάνηκε με τον καλύτερο τρόπο και με επί μέρους σκορ 15-2 κατάφεραν να ανοίξουν την απόσταση μεταξύ των ομάδων για το 23-39. Με τον αέρα αυτό, οι Πόντιες, έκαναν διαχείριση  δυνάμεων στο τέταρτο δεκάλεπτο αυξομειώνοντας την απόσταση, κατακτώντας στο τέλος το ροζ φύλλο αγώνα με 39-49.

Επομένη αντίπαλος είναι την ερχόμενη Κυριακή στο ΔΑΚ Καλαμαριάς το ντέρμπι της πόλης αυτό με τον ΓΣ Ηρακλή.

Δεκάλεπτα: 13-14, 21-24, 23-39 και 39-49

ΠΑΣ Γιαννινα:(Σιαμέτης) Ντόκου 12(1), Σαρηγιαννίδου 10, Γιωτίσα Ε. 5(1), Βαλέκα, Μεντεσίδου 7, Κατσίδου 3(1), Σταματέλου 2, Γιωτίσα Δ., Μπουκουβάλα.

ΜΓΣΚ Απόλλων:(Γκογκάκης) Σταμπή 7, Ιγγλέζου 7(1), Παλλάνη, Καλαντίδου 12, Ακσεχέρογλου 12, Σολωμού 6, Καϊμακτσή 2, Γραμματικού 4.