29 Ιανουαρίου 2017

Νικήτρια στο ντέρμπι της αγωνιστικής βγήκε η  γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Απόλλωνα για την 13η αγωνιστική, κόντρα στον Ηρακλή με 49-43, μπαίνοντας σφήνα για την δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Στην πρώτη περίοδο οι «κοκκινόμαυρες»  με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα έδειξαν ότι θα είναι δύσκολες αντίπαλες, απέναντι σε ένα από τα θεωρητικά φαβορί για την άνοδο μένοντας μπροστά στο σκορ με 14-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά άνοιξε ελαφρώς, με τις Πόντιες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 27-23.

Στην επανάληψη οι παίχτριες του «γηραιού» προσπάθησαν και ανατρέψαν την διαφορά προηγούμενες στο τέλος της περιόδου με 32-33. Στην τέταρτη περίοδο οι «μάχες» μεγάλωσαν, όμως τα κορίτσια του Απόλλωνα πάτησαν το…. γκάζι και με την Ακσεχέρογλου σε πρώτο ρολό και τις Καλαντίδου και Καϊμακτση, δημιουργώντας  διαφορά ασφαλείας εννέα πόντων, με το ροζ φύλλο αγώνα να πηγαίνει στις Πόντιες με το τελικό 49-43.

Με την νίκη τους αυτήν, έφτασαν στην βαθμολογία την ομάδα του Ηρακλή με 24 βαθμούς, και πλέον την επόμενη εβδομάδα αντιμετωπίζουν εκτός έδρας την ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης.

Δεκάλεπτα: 14-12, 27-23, 32-33, 49-43

ΜΓΣΚ Απόλλων:(Γκογκάκης- Καρακασίδου) Σταμπή 2, Ιγγλέζου 5(1), Παλλάνη, Καλαντίδου 8, Ακσεχέρογλου 8, Σολωμού 12(1), Καϊμακτσή 10(1) Γραμματικού 4.

ΓΣ Ηρακλής:(Συρόπουλος) Τσουμπερλή 4, Ελευθεριάδου 2, Κωτούλα 5, Γιαννούδη 2, Τσαμπούρη 10(2), Μαργαρίτη, Γεροστεργίου 8(1), Τζιότζιου, Λογδανίδου 8, Καρακούλα 4.