20 Φεβρουαρίου 2017

Με το ένα πόδι στην επόμενη φάση είναι οι έφηβοι του Απόλλωνα που επικρατήσαν εντός έδρας του Μακεδονικού με 72-52.

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν την πίεση των νεαρών παιχτών του Απόλλωνα, μονό στην πρώτη περίοδο μένοντας μπροστά στο σκορ με 8-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν με τους νεαρούς Πόντιους να παίρνουν τα ηνία του αγώνα και να τερματίζουν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 29-25.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα τα πράγματα ξεκίνησαν να παίρνουν την τελική τους μορφή με τους παίχτες του Απόλλωνα να ανεβάζουν την διαφορά  με εννιά πόντους απόσταση για το 48-39. Στην τέταρτη περίοδο ο Απόλλωνας πάτησε γκάζι και άφησε τον Μακεδονικό να βλέπει το τελικό σκορ στο 72-52.

Δεκάλεπτα:  8-11,29-25, 48-39, 72-52.

ΜΓΣΚ Απόλλων:(Κεσίδης) Ψυχλούδης, Μισαρόγλου 2, Κώνστας 2, Χατζηπαναγιώτου Λ.4, Χατζηπαναγιώτου Γ.2, Χασιώτης , Γκόρος, Πάππας 3, Κιώτης 19(4), Κυφωνίδης Δ. 30(5), Κυφωνίδης Κ. 10, Ιωσήφ.

Μακεδονικός:(Ιωαννίδης) Καρακάκης Α, Καρακάκης Σ. 8, Μηναϊδης 20(1), Αστερίου 15(1), Μάνκο 3(1), Τρούβας, Τσαρουχίδης , Τσιρούλης 4.