26 Φεβρουαρίου 2017

Την δεύτερη  τους ήττα σε διάστημα τεσσάρων ημερών γνώρισε το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Απόλλωνα από την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου με 44-50 εκτός έδρας.

Τα κορίτσια του Απόλλωνα αν και προσπάθησαν στο πρώτο δεκάλεπτο έμειναν πίσω στο σκορ με 13-10. Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδουχές εκμεταλλευόμενες τα προβλήματα των Ποντίων πάτησε ελαφρώς το γκάζι, κλείνοντας το πρώτο μέρος του αγώνα προηγούμενες με 23-16.

Η κακή εικόνα των παικτριών του Απόλλωνα συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο δίνοντας την ευκαιρία στις «πράσινες» να ξεφύγουν και άλλο και να ανέβασαν  την διαφορά στο +11 για το 39-28. Αν και τα πράγματα φαινομενικά έδειχναν να είναι μια εύκολη νίκη για τις γηπεδουχές, τα κορίτσια του Απόλλωνα προσπάθησαν και μείωσαν την απόσταση χωρίς όμως να καταφέρουν να «κλέψουν» το ροζ φύλλο αγώνα από τα χεριά της Αναγέννησης.

Δεκάλεπτα: 13-10, 23-16,39-28, 50-44.

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου:(Μύρβαλη) Μαραγκού 1, Κουλακιώτη 2, Καλομιτσίνη 2, Ταυροπούλου 8, Μούρτου 18(2), Ψαρρά 8, Τζίκου 7, Παπαδάκη 3(1), Αθανασιάδου 1.

ΜΓΣΚ Απόλλων:(Γκογκάκης-Καρακασίδου)Σταμπή 7, Ιγγλέζου 5(1), Παλλάνη 1,Καλαντίδου 6, Ακσεχέρογλου 9, Σολωμού 12(1), Φλώρου, Καϊμακτσή 4, Γραμματικού.