05 Μαρτίου 2017

Μετά από διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα, το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Απόλλωνα επικράτησε με σχετική ευκολία της ουραγού ΑΟ Σερρών με 65-20, σε ένα παιχνίδι χωρίς να μπορούν οι φιλοξενούμενες να αντιδράσουν στην ανωτερότητα των παικτριών του Απόλλωνα. Επόμενη αντίπαλος είναι την  Κυριακή εκτός έδρας ο ΕΟ Σταυρούπολης στο κλειστό του ομώνυμου δήμου.

Από την πρώτη κιόλας περίοδο τα κορίτσια του Απόλλωνα πάτησαν το γκάζι, αφήνοντας πίσω τους τις φιλοξενούμενες με την πρώτη περίοδο να κλείνει με 14-2. Στην δεύτερη τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα με τον Απόλλωνα να κρατάει την διαφορά σε διψήφιο νούμερο για το υπέρ τους 25-12.

Στην επανέναρξη του δευτέρου μέρους, οι παίκτριες των Ποντίων πάτησαν για τα καλά το …. Γκάζι και αύξησαν την απόσταση τους, για το 51-14. Στην τέταρτη περίοδο που ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα οι «κοκκινόμαυρες» απλά έκαναν συντήρηση του σκορ, με το ροζ φύλλο αγώνα να γραφεί στο τέλος 65-20.

Δεκάλεπτα: 14-2,25-12,51-14, 65-20.

ΜΓΣΚ Απόλλων:(Γκογκάκης- Καρακασίδου) Σταμπή 9, Ιγγλέζου 9(1), Παλλάνη 2, Καλαντίδου 8, Ακσεχέρογλου 6, Σολωμού 13(1), Φλώρου 4, Καϊμακτσή 5(1), Γραμματικού 9(2).

ΑΟ Σερρών:(Δώδος) Αγγειοπλάστη, Μαραγκού, Τόγα 6, Μπακιρτζίδου 4, Τζιαμπάζη 4, Νασιάκου 4, Χατζηπαύλου 2, Λαδοπούλου Κ., Στεφανίδου.