19 Μαρτίου 2017

Αν και πάλεψαν δεν τα κατάφεραν οι έφηβοι του Απόλλωνα στον αγώνα με τον Άρη και μοιραία γνώρισαν την ήττα με  73-81, που όμως κρατάει με βάση την εικόνα του παιχνιδιού τους Πόντιους ακόμα στην υπόθεση πρόκριση στην επομένη φάση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν την περίοδο προηγούμενοι με 21-22. Την ίδια εικόνα είχε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τον Άρη να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 34-36.

Οι «μάχες» άναψαν στην επανάληψη με τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει για το 57-57. Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να αυξήσουν την διαφορά κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα με 73-81.

Δεκάλεπτα: 21-22, 34-36, 57-57, 73-81.

ΜΓΣΚ Απόλλων:(Κεσίδης) Ψυχλούδης, Μισαρόγλου, Κώνστας 6, Χατζηπαναγιώτου, Κιώτης 23(4), Κυφωνίδης Δ. 18(5), Γκόρο, Παππάς 16, Κυφωνίδης Κ. 8, Χασιώτης 2, Ιωσήφ, Ντικούδης.

ΑΣ Άρης:(Μπουσβάρος) Καλαϊτζάκης 35(5), Αθαναηλίδης 2, Σιδηροηλίας 12(2), Παντόπουλος , Σουναρόπουλος 2, Δημητρακάς 12(1), Λαζάρου 9(1), Πράπας, Κάτος 7(1), Κογκαλίδης, Βουλγαρόπουλος 2, Τρετιακόβ.