Τα νέα του Απόλλωνα

19 Μαρτίου 2017

Σε ένα επεισοδιακό αγώνα οι «κοκκινόμαυρες», αν και πάλεψαν για δυο δεκάλεπτα, γνώρισαν την ήττα από τον Ολυμπιακό Βόλου με 47-65. Μελανό σημείο της αναμέτρησης είναι η αποβολή της Καϊμακτσή στο 31ο λεπτό του αγώνα, που συμφώνα με το φύλλο αγώνος  λόγω εξύβρισης, που συνάμα έφερε έντονες αντιδράσεις από την πλευρά του Απόλλωνα για την απόφαση αυτή.

Οι παίχτριες των Ποντίων ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο παίζοντας πολύ καλή άμυνα και έμειναν μπροστά στο σκορ στο τέλος της περιόδου με 17-16.  Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά χωρίς όμως να μπορούν να ξεφύγουν από τις παίκτριες του Απόλλωνα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με 21-27.

Στην επανάληψη οι «κοκκινόμαυρες» είδαν την ομάδα του Βόλου με ένα μίνι σερί 8-0 να ανοίγουν την διαφορά και να κλείνουν την περίοδο προηγούμενες με 35-45. Η τέταρτη περίοδο ξεκίνησε αρκετά άσχημα  με την αποβολή της Καϊμακτσή, που έφερε και έναν μικρό εκνευρισμό και αλλαγή των πλάνων από πλευράς Απόλλωνα και έτσι το ροζ φύλλο αγώνα πήγε μοιραία στα χέρια του Ολυμπιακό Βόλου με 47-65.

Παρά την ήττα τα κορίτσια του Απόλλωνα παραμένουν στην 3η θέση της βαθμολογίας με 34 βαθμούς και πλέον την επόμενη Κυριακή παίζουν εκτός έδρας  στην πόλη της Δράμας με την τοπική ομάδα των Τιτάνων.

Δεκάλεπτα: 17-16, 21-27, 35-45, 47-65.

ΜΓΣΚ Απόλλων: (Γκογκάκης- Καρακασίδου) Σταμπή 4, Ιγγλέζου 13(2), Μαϊδάτση 2, Καλαντίδου 7, Ακσεχέρογλου 10, Σολωμού 5, Πολυχρονιάδου, Νεφελούδη, Καϊμακτσή 6, Γραμματικού.

Ολυμπιακός Βόλου (Καπουρνιώτης- Μπορίνος)Νούλα, Παγκαλίδου 3(1), Αγαγιώτη 7, Ζέρβα 9, Σουλτάνη 8, Τότση, Χούτα, Ταντουρόφσκα 18(2), Ζήτη 2, Αγκάνη 2, Δημητριάδου 5, Κοτσιάφτη 11.