19 Μαρτίου 2017

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση πολιτισμού αλλά και μπάσκετ, οι Πόντιοι συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους επικρατώντας εκτός έδρας της Νικόπολης Πρέβεζας με 69-78.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τοπικό πολιτιστικό σύλλογο να ανοίγει το ματς με Ποντιακούς χορούς δίνοντας μια άλλη μορφή στην φιλοξενία της γηπεδούχου ομάδας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας προσπάθησε και δημιούργησε σιγά -σιγά απόσταση ασφαλείας για το 12-20. Στην επόμενη περίοδο οι δυο ομάδες έδειξαν όλες τους τις αρετές με τους «κοκκινόμαυρους» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 31-33.

Στην επανάληψη οι δυο ομάδες προσπάθησαν, όμως ο Απόλλωνας ήταν αυτός που δημιούργησε εκ νέου απόσταση αγγίζοντας διψήφια διαφορά, κλείνοντας την περίοδο με 45-54. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ανάγκη του Απόλλωνα για το ροζ φύλλο αγώνα ήταν τέτοια που του έδωσε την νίκη με 69-78.

Ανακοίνωση μπασκετικού τμήματος:

Η διοίκηση οι προπονητές και οι αθλητές του Απόλλωνα αισθάνονται την ανάγκη να ευχαριστήσουν την διοίκηση της Νικόπολης Πρέβεζας για την υποδειγματική φιλοξενία στον σημερινό αγώνα που διεξήχθη στην όμορφη πόλη της Πρέβεζας .
Επίσης αισθανόμαστε την ανάγκη να ευχαριστήσουμε το σύλλογο για την τιμή που μας έκανε στο ημίχρονο του αγώνα, τοπικά χορευτικά συγκροτήματα να χορέψουν ποντιακούς χορούς τιμώντας έτσι το ποντιακό Ελληνισμό και το σύλλογο μας .
Ευελπιστούμε και ευχόμαστε στο εγγύς μέλλον να μας δοθεί η ευκαιρία να ανταποδώσουμε αυτή την άψογη φιλοξενία .