24 Μαρτίου 2017

Άκρως επιτυχημένη χρονιά  μπορεί κάνεις να πει πως είναι αυτή για τα τμήμα μπάσκετ του Απόλλωνας μετρώντας διακρίσεις και προκρίσεις μετά από αρκετά χρόνια. Μια τέτοια ήταν και η πορεία του εφηβικού  τμήματος μπάσκετ των Ποντίων φτάνοντας με την αξία του στους «8» της ΕΚΑΣΘ. Οι νεαροί «κοκκινόμαυροι» μετά από 17 χρόνια κατάφεραν να δώσουν το παρών στην φάση αυτήν , με τον Άρη σε διπλούς αγώνες να τους βάζει το φρένο με ισάριθμες ήττες εμπειρίας.

Στον χθεσινό αγώνα οι παίχτες του Απόλλωνα αν και πάλεψαν σε όλη την διάρκεια του αγώνα γνώρισαν την ήττα με 78-43 αποχαιρετώντας με το κεφάλι ψηλά την φετινή αγωνιστική περίοδο.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά καλό και για τις δυο ομάδες με τους γηπεδούχους όμως να κρατούν τα ηνία του αγώνα με 28-15.  Στην δεύτερη περίοδο της  αναμέτρησης, η  διαφορά εκτοξεύτηκε κλείνοντας το πρώτο μέρος του αγώνα  με 41-23.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο  δύσκολα για τους νεαρούς Πόντιους παρά την προσπάθεια  τους κλείνοντας την περίοδο με 62-30. Με το τελικό αποτέλεσμα να έχει κριθεί από  ώρα η ομάδα του Άρη πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 78-43.