03 Απριλίου 2017

Την ήττα μετά από πάρα πολύ καιρό γνώρισε η αντρική ομάδα μπάσκετ στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής και μάλιστα εντός έδρας από τον ΠΣ Ευκαρπίας με 67-74. Παρά την ήττα αυτή οι «κοκκινόμαυροι» παρέμειναν στην 8η θέση με 31 βαθμούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο με τους Πόντιους να προηγούνται στο τέλος της πρώτης περιόδου με 21-17. Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα άλλαξαν με τους φιλοξενούμενους να αλλάζουν ρυθμό στο παιχνίδι και να περνούν αυτοί μπροστά στο σκορ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με το υπέρ τους 34-45.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα κάτι οι τεχνικές ποινές κάτι και το πείσμα της ομάδας της Ευκαρπίας έφεραν τα πράγματα να παραμένουν υπέρ των φιλοξενούμενων και στο τέλος της τρίτης περιόδου με 52-66. Στην τέταρτη περίοδο οι «κοκκινόμαυροι» πάλεψαν για την ανατροπή, όμως τα ροζ φύλλο αγώνα πήγε στα χέρια της Ευκαρπίας με 67-74.

Δεκάλεπτα: 21-17, 34-45, 52-66, 67-74

ΜΓΣΚ Απόλλων:(Γεωργιάδης- Γιαννικόπουλος) Χατζημιχαϊλίδης 6(1), Αποστόλου 15(1), Γαϊτανίδης, Σουλούγγας 8(2), Κουκουλίδης 8(2), Αναστασίου, Μωυσίδης, Χατζής,Καλαμπόκης, Στυλιανίδης 9(1), Δοξάκης 14(3), Χατζίδης 5.

ΠΣ Ευκαρπίας:(Νίκου) Ψευτογκάς, Πούλιος, Κολότσιος 9(1), Θεοδωρόπουλος 1, Κοσμίδης, 2,  Χατζηπαππάς 1, Γαϊτάνης 6(2), Χολέβας 23(2), Γκαβέζος 9, Απιδόπουλος 2, Ουλουσίδης 19(2).