Τα νέα του Απόλλωνα

09 Απριλίου 2017

Με τον καλύτερο τρόπο κλείνει η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος η γυναίκεια ομάδα μπάσκετ του Απόλλωνα κερδίζοντας στο σπίτι της την ΑΕ Πυλαίας με 67-43. Μετά το τέλος του αγώνα η κοκκινόμαυρη διοίκηση του τμήματος τίμησε την παίχτρια τους Φλώρου η όποια κρεμάει την φανέλα της μετά από αρκετά χρόνια προσφοράς στον αθλητισμό.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι «κοκκινόμαυρες» πάτησαν το γκάζι και ξέφυγαν από τις αντίπαλες τους κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 22-13. Στην δεύτερη περίοδο αν και η απόσταση μειώθηκε , κρατήθηκε υπέρ του Απόλλωνα, πηγαίνοντας  στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 37-29.

Στο δεύτερο μέρος οι Πόντιες ξανά πάτησαν…. το γκάζι και ανέβασαν και πάλι την διαφορά σε διψήφιο αριθμό για το 55-32. Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν απλά  διαδικαστικού χαρακτήρα με το ροζ φύλλο αγώνα να πηγαίνει στην πλευρά του Απόλλωνα με τελικό σκορ 67-43.

Δεκάλεπτα: 22-13, 37-29, 55-32, 67-43.

ΜΓΣΚ Απόλλων (Γκογκάκης- Καρακασίδου) Σταμπή 12(1), Μαϊδάτση, Καραγωργίου 2, Βουλώνη, Ιγγλέζου 12, Καλαντίδου 14, Σολωμού 14(2), Πολυχρονιάδου, Φλώρου, Καϊμακτσή 12(3).

ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου) Πετρίδου 2, Ζωγράφου 2, Γρηγοριάδου 2, Βατσιτσίδου 15(1), Ζιβώνη 5, Καρατζά 6, Γαλιτσιάνου 9(1), Πλουμπή.