09 Απριλίου 2017

Μετά από αρκετό καιρό οι Πόντιοι γνώρισαν δυο διαδοχικές ήττες , αυτήν την φορά από τους Διόσκουρους στην πόλη της Κοζάνης με 79-75 και μάλιστα με ανατροπή του σκορ στην τελευταία περίοδο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ με την περίοδο να πηγαίνει στα κοκκινόμαυρα χεριά με την ισχνή διαφορά ενός πόντου για το 20-21. Στο δεύτερο  δεκάλεπτο οι «μάχες» άναψαν για τα καλά με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια του ημιχρόνου με 42-38.

Στην επανέναρξη του αγώνα οι Πόντιοι πήραν ξανά τα ηνία του αγώνα κλείνοντας την περίοδο με το υπέρ τους 50-58. Αυτή η διαφορά δεν ήταν ικανή να τους δώσει την νίκη και με ανατροπή στο σκορ το ροζ φύλλο αγώνα πήγε στα χεριά της Κοζάνης, αφήνοντας στον Απόλλωνα στην 9η θέση της βαθμολογίας μετά από καιρό.

Δεκάλεπτα: 20-21, 42-38, 50-58, 79-75

Διόσκουροι Κοζάνης (Χωλόπουλος) Γκοβεδάρος 2, Σισμάνης 16 (2),  Σκορδάρης 6, Ντόβας 21(5), Γκουτζιομήτρος 8(1), Μαυρίδης 4, Ζολώτας 4, Γκλιάνς, Καρανώτας Τ. 11, Καρανώτας Στ. 7(1).

ΜΓΣΚ Απόλλων (Γεωργιάδης- Γιαννικόπουλος) Χατζημιχαϊλίδης 3(1), Αποστόλου 10(1), Σουλλούγγας 12(2), Κουκουλίδης 12(2), Αναστασίου 9, Μωυσίδης 2, Καλαμπόκης, Στυλιανίδης 8(2), Δοξάκης 2, Χατζίδης 17(1).