23 Απριλίου 2017

Σε έναν αγώνα με έντονο άρωμα πρώτης κατηγορίας, το γυναικείο τμήμα μπάσκετ έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την αγωνιστική περίοδο, κερδίζοντας σε αγώνα διαβάθμισης τον ιστορικό ΑΟ Σπόρτιγκ με 44-41, σε ένα αγωνιώδες παιχνίδι.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τα κορίτσια του Απόλλωνα κλείνοντας την περίοδο με μικρή διαφορά για το 16-10. Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν, με τις τυπικά φιλοξενούμενες, να παίρνουν αυτές το προβάδισμα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο ημίχρονο προηγούμενες με 20-28.

Στην επανέναρξη  τα κορίτσια των Ποντίων μπήκαν αρκετά ανεβασμένες δίνοντας «μάχες» κλείνοντας την περίοδο ισόβαθμες με 35-35. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, αν και οι δυο ομάδες προσπάθησαν, τελικώς το ροζ φύλλο αγώνα κατέληξε στα χέρια του Απόλλωνα με 44-41 και συνάμα τους έδωσε την 5η θέση γενικής στο πρωτάθλημα των δυο ομίλων.

Δεκαλεπτα:16-10, 20-28, 35-35, 44-41

ΜΓΣΚ Απόλλων:(Γκογκάκης) Ιγγλέζου 3(1), Σταμπή 11, Καλαντίδου 14μ Ακσεχέρογλου 3, Σολωμού 9(1), Καϊμακτσή 4(1).

Σπορτίγκ:(Νανάκος) Εμμανουηλίδου, Δανούση 6, Μπρέλλου 2, Βαφειάδη 13(1), Μουζάκη 2, Χαλικιά 7, Οικονομίδου, Σερέπα, Δανδουλάκη 11(1).