30 Απριλίου 2017

Την ήττα και μάλιστα στα σημεία γνώρισε το αντρικό τμήμα μπάσκετ των Ποντίων με 76-80 από την ομάδα του Εύαθλου Πολυκάστρου, αν και βρέθηκε να είναι μπροστά στο σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην πρώτη περίοδο οι Πόντιοι αν και προσπάθησαν, τελικά έμειναν πίσω στο σκορ με 15-21. Στην δεύτερη περίοδο οι προσπάθειες από πλευρά Απολλωνιστών μεγάλωσαν, όμως το ημίχρονο του αγώνα είδαν τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με διαφορά πέντε πόντων για το 33-38.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι Πόντιοι κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή κλείνοντας την περίοδο με 63-60.  Αν και είχαν μπει μπροστά στο σκορ, τα λάθη και ευκαιρίες για τους αντίπαλους έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα του Πολυκάστρου με 76-80.

Την επόμενη Κυριακή οι «κοκκινόμαυροι» αντιμετωπίζουν εκτός έδρας τον Βίκο στα Ζαγοροχώρια, θέλοντας να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα.