21 Μαΐου 2017

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε η αγωνιστική περίοδος του αντρικού τμήματος μπάσκετ του Απόλλωνα, κερδίζοντας στο πέσιμο της αυλαίας του πρωταθλήματος τον Αριστοτέλη Φλώρινας με 71-78 και μάλιστα πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Οι «κοκκινόμαυροι» του Γεωργιάδη και Γιαννικόπουλου τερμάτισαν στην 8η θέση της βαθμολογίας σε ισοβάθμια με τους Εύαθλο και Πρωτέα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες με σημαντικά ποσοστά ευστοχίας, έκλεισαν την περίοδο στο 17-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τα ινία του σκορ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 39-35.

Στην επανέναρξη αν και η ευστοχία δεν ήταν τόσο καλή, οι Πόντιοι κατάφεραν να μπουν ξανά μπροστά κλείνοντας την περίοδο με 51-53.  Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, αν και έγιναν προσπάθειες από πλευράς Αριστοτέλη, τελικώς το ροζ φύλλο αγώνα πήγε στα χεριά των «κοκκινόμαυρων» με 71-78.

Δεκάλεπτα: 17-22, 39-35, 51-53, 71-78.

Αριστοτέλης Φλώρινας:(Μαυρουδίου) Σκαρλάτος 12(2), Τούζος 20(6), Γυμνόπουλος 14, Τέρπος 8, Βασιλείου 17, Νικολαίδης, Συμεών, Μήλιος, Παπαδόπουλος.

ΜΓΣΚ Απόλλων:(Γεωργιάδης) Αποστόλου 16(2), Αναστασίου 15, Κουκουλίδης 7(1), Ρέμπελος 4, Χατζημιχαηλίδης 17(4), Καλαμπόκης 5(1), Χατζίδης 4, Στυλιανίδης 10(1), Μωυσίδης, Χατζής