02 Οκτωβρίου 2017

Την ήττα και συνάμα τον αποκλεισμό από τον θεσμό του κυπέλλου Ελλάδος, γνώρισε το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Απόλλωνα στον εκτός έδρας αγώνα κόντρα στον Πανσερραϊκό με 48-34, για την δεύτερη αγωνιστική του θεσμού.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες φάνηκαν να μπαίνουν αρκετά αγχωμένες, με τις γηπεδούχες να δημιουργούν διαφορά ασφαλείας κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +5 με 10-5. Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τις «κοκκινόμαυρες»  με την διαφορά να μπαίνει σε διψήφιο νούμερο για το 16-5, κάτι που φάνηκε να ξυπνάει τις παίχτριες του Απόλλωνα και με εύστοχα σουτ από τα 6,75 μείωσαν την απόσταση για το 18-16. Το πρώτο μέρος του αγώνα έκλεισε με 27-17.

Στο  δεύτερο μέρος της αναμέτρησης οι παίκτριες του Απόλλωνα, αν και προσπάθησαν να μειώσουν την απόσταση και έως ένα σημείο το κατάφεραν, είδαν και πάλι τις γηπεδούχες να ξεφεύγουν και να κλείνουν την τρίτη περίοδο με 39-27. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η διαφορά παράμεινε παγιωμένη,  με το ροζ φύλλο αγώνα να πηγαίνει στις «κόκκινες» του Πανσερραϊκού με σκορ 48-34.

Δεκάλεπτα: 10-5, 27-17, 39-27, 48-34

Πανσερραϊκός (Δώδος) Χωλοπούλου 13, Τσάντα 6, Πιτσιάβα 2, Μπακιρτζίδου 2, Πελτέκη 6, Κίναλη 4, Κουτούση 13, Χύσα 2, Γκανάτσιου, Σιδερίδου, Γιαουράκη, Σιάκκα.

ΜΓΣΚ Απόλλων:(Γκογκάκης) Ιγγλέζου 2, Αντωνιάδου 9(3), Οικονόμου 5(1), Καλαντίδου 6, Ακσεχέρογλου 4, Ευσταθίου 2, Σιφναίου 1, Διαμαντίδου 3 (1), Θωμάρεϊς 2,Τσίτσου.