15 Οκτωβρίου 2017

Με το καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Απόλλωνα στις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας εντός έδρας τον Ναύαρχο Βότση με 55-41. Μελανό σημείο της αναμέτρησης ήταν ο τραυματισμός της Κατερίνας Καλαντίδου στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις Πόντιες να δημιουργούν με το καλημέρα διαφορά 8 πόντων  στα πρώτα λεπτά, όμως ο τραυματισμός της Καλαντίδου έδωσε την ευκαιρία στις φιλοξενούμενες να μειώσουν την απόσταση, κλείνοντας την πρώτη περίοδο σε απόσταση μόλις τεσσάρων πόντων για το 14-10. Στην δεύτερη περίοδο οι «κοκκινόμαυρες» προσπάθησαν να κρατήσουν την απόσταση, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 27-20.

Στην επανέναρξη του αγώνα οι παίχτες του Απόλλωνα πάτησαν για τα καλά το ….. γκάζι εκτοξεύοντας την διαφορά στο 47-27. Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τις φιλοξενούμενες απλά να μειώνουν για το τελικό 55-41.

Δεκάλεπτα: 14-10, 27-20, 47-27, 55-41

ΜΓΣΚ Απόλλων:(Γκογκάκης- Καρακασίδου) Αντωνιάδου, Τσίτσου 7, Καϊμακτσή 7(1), Ιγγλέζου 2,  Οικονόμου 9, Καλαντίδου, Ακσεχέρογλου 14, Ευσταθίου, Σιφναίου 3, Διαμαντίδου 6.

Ναύαρχος Βότσης:(Μαυρίδης) Χρυσοστομίδου 8, Καλαντζή Σπ. 12, Κουκουτσάκη 1, Καλαντζή Στ. 13(2), Αραμπατζή, Τσελεμπή 4, Τερεζή Χ. 4, Παπανικολάου.