15 Οκτωβρίου 2017

Την ήττα στην αυλαία του πρωταθλήματος γνώρισε το αντρικό τμήμα μπάσκετ του Απόλλωνα για το πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής στο κλειστό του Πολυγύρου από την τοπική ομάδα με 73-66.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους «κοκκινόμαυρους» να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ  να κλείνοντας την περίοδο με το σκορ υπέρ τους με ισχνή διαφορά για το 14-17.  Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αρχικά μείωσαν την απόσταση και έκλεισαν το πρώτο μέρος του αγώνα με 31-30. Στην επανέναρξη,  αν και οι Πόντιοι προσπάθησαν, είδαν την διαφορά να ξεφεύγει για τους «πράσινους» δημιουργώντας απόσταση ασφαλείας για το 58-48. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το μόνο που κατάφεραν οι «κοκκινόμαυροι» ήταν να μειώσουν το σκορ για το τελικό 73-66. Πλέον οι παίχτες του Απόλλωνα καλούνται να πάρουν την πρώτη νίκη την επόμενη αγωνιστική σε αγώνα εντός έδρας κόντρα στον Αστέρα Σίνδου.