29 Οκτωβρίου 2017

Την πρώτη ήττα για την  φετινή χρόνια και μάλιστα εντός έδρας γνώρισε το γυναικείο τμήμα μπάσκετ  του Απόλλωνα από τον Ηρακλή με 51-62. Η ήττα αυτή έβγαλε τα κορίτσια των Ποντίων από την πρώτη θέση της βαθμολογίας, με τον Πανσερραϊκό  πλέον να είναι αυτός πρώτος.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να βαδίζουν μαζί στο σκορ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 17-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να δημιουργήσουν μια μικρή διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 28-34.

Στην επανέναρξη, παρά τις προσπάθειες από πλευράς Απόλλωνα, οι παίχτριες του Ηρακλή κράτησαν κλείνοντας την περίοδο στο  46-52. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η αφλογιστία των παικτριών των Ποντίων έδωσε την ευκαιρία στις φιλοξενούμενες να πάρουν διαφορά ασφαλείας,  ανεβάζοντας την σε διψήφιο νούμερο για το τελικό 51-62.

Την επόμενη αγωνιστική οι «κοκκινόμαυρες» αντιμετωπίζουν εκτός έδρας την Ασπίδα Ξάνθης για την τέταρτη αγωνιστική της Α2 κατηγορίας.

Δεκάλεπτα: 17-17, 28-34, 46-52, 51-62

ΜΓΣΚ Απόλλων:(Γκογκάκης-Καρακασίδου) Αντωνιάδου 12, Οικονόμου 12(1), Παλλάνη 2, Ιγγλέζου, Τσίτσου, Καϊμακτσή 17(3), Παπαϊωάννου, Ακσεχέρογλου 8, Σιφναίου, Αρσένογλου, Θωμάρεϊς.

ΓΣ Ηρακλής:(Κακιούσης- Λαμπρόπουλος) Γιαννοπύλου 14, Θωμά 9(3), Τζιότζιου 1, Τσουμπερλή 4, Γιαννούδη 13(1), Δημητριάδου 2, Μυγδαλιά 10,Λογδανίδου 9, Καλογρίδου.