05 Νοεμβρίου 2017

Επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα ο Απόλλωνας, αποδίδοντας κατά διαστήματα ωραίο μπάσκετ επικρατώντας εντός έδρας του Κένταυρου Καλλικράτειας με 81-63.

Οι «κοκκινόμαυροι» ξεκίνησαν τον αγώνα προσπαθώντας να δημιουργήσουν αποστάσεις ασφαλείας, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 18-9. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πόντιοι κράτησαν την απόσταση από τους φιλοξενούμενους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το υπέρ τους 37-29.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά, όμως οι παίχτες του Απόλλωνα κράτησαν την διαφορά  κλείνοντας την περίοδο με σκορ 59-49. Στην τέταρτη περίοδο, αν και όλα προμήνυαν για ένα δύσκολο δεκάλεπτο, αντ’ αυτού οι «κοκκινόμαυροι» πάτησαν το γκάζι κερδίζοντας το ροζ φύλλο αγώνα με 81-63. Επόμενος αντίπαλος των «κοκκινόμαυρων» είναι την άλλη Κυριακή στο κλειστό της Ευκαρπίας ο τοπικός ΠΣΕ.

Δεκάλεπτα: 18-9,37-29, 59-49, 81-63

ΜΓΣΚ Απόλλων:(Γεωργιάδης) Χαρτόπουλος 10(1), Μυθίλλος , Αποστόλου 21(4), Κουκουλεκίδης 2, Σταματέλος 11(1), Μαχαιριανάκης 11(1) Σπυρόπουλος 4, Κιώτης, Χασιώτης , Καλαμπόκης 2, Στυλιανίδης 12, Χατζίδης 8

Κένταυρος Καλλικράτειας:(Βλόστος) Φωτιάδης, Σελεμανάκης, Γκόνος 21(1),Παρασκευάς 10(2), Πατίκας 11(1), Θαλασσινός 1, Ρέμπελος, Δασκαλάκης 7(2), Δέτσικας 13, Ζωγράφος, Κωνσταντινίδης.