12 Νοεμβρίου 2017

Ο Απόλλωνας πήρε την πρώτη του νίκη εκτός έδρας για φέτος στο κλειστό της Ευκαρπίας, καθώς νίκησε σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη αγώνα, τον τοπικό ΠΣΕ με 73-83.

Ο αγώνας από την αρχή του φάνηκε ότι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες, με τις δυο ομάδες να μένουν στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού αρκετά κοντά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο τέλειωσε με το ισόπαλο 23-23. Οι… «μάχες» εντάθηκαν στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στο αποδυτήρια προηγούμενοι με το ισχνό 39-37.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης η εικόνα δεν άλλαξε, με τον Απόλλωνα όμως αυτήν την φορά να χαμογελάει με το τέλος της  τρίτης περιόδου για το 54-55. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και βρήκαν τις λύσεις για να πάρουν όχι μονό διαφορά ασφαλείας, αλλά και να κατακτήσουν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 73-83.

Επόμενος αντίπαλος την ερχόμενη Κυριακή η ΜΕΝΤ στο ΔΑΚ Καλαμαριάς.

Δεκάλεπτα: 23-23, 39-37, 54-55, 73-83.

ΠΣ Ευκαρπίας:(Νίκου) Γρηγοριάδης 7, Γκαβέζος 2, Γαϊτανίδης , Γκαβέζος Αρ. 4,  Χολέβας 32(2), Πρεδάρης , Κολότσιος, Ουλουσίδης 5, Κόκουρας 5, Κιούρκας 3.

ΜΓΣΚ Απόλλων:(Γεωργιάδης- Κεσίδης) Χαρτόπουλος 18(3), Μυθιλλός, Αποστόλου 20(3), Κουκουλίδης 3(1), Σταματέλος 12(2), Μαχαιριανάκης 10(1), Σπυρόπουλος, Χαντζίδης 12, Στυλιανίδης 2, Καλαμπόκης 6.