26 Νοεμβρίου 2017

Επέστρεψε στις νίκες το αντρικό τμήμα μπάσκετ του Απόλλωνα κατακτώντας ένα σπουδαίο διπλό μέσα στην Κομοτηνή επί του τοπικού ΓΑΣΚ με 63-67.

Οι «κοκκινόμαυροι» θέλοντας να βάλουν από νωρίς τις βάσεις για μια σημαντική νίκη εκτός έδρας, από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο επέβαλαν ρυθμό κλείνοντας την περίοδο με 13-20. Στην δεύτερη περίοδο, αν και οι δυο ομάδες προσπάθησαν οι Πόντιοι ήταν αυτοί που πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους με 26-34.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι παίχτες του Απόλλωνα κράτησαν με αυξομειώσεις την διαφορά, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με το υπέρ τους 44-52.  Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα οι «μάχες» άναψαν για τα καλά με τους γηπεδούχους να μειώνουν φτάνοντας στους Πόντιους και με τους παίχτες του Απόλλωνα να κρατούν  και συνάμα  πανηγυρίζουν ένα σημαντικό διπλό με 63-67.

Δεκάλεπτα: 13-20, 26-34, 44-52, 63-67

ΓΑΣ Κομοτηνής:(Λεμονίδης) Σαββίδης, Σκεμπή 3, Χατζηδημητρίου 4, Λεχούδης 7, Γιωτόπουλος 9(1), Σιμάκης 11, Παλάσκας 8(2), Χαλίλ 20.

ΜΓΣΚ Απόλλων:(Γεωργιάδης- Κεσίδης) Αποστόλου 8(1), Χατζόπουλος 12(1), Σταματέλος 10(1), Σπυρόπουλος 4, Μαχαιριανάκης 8, Στυλιανίδης 15(3), Χατζίδης 10.