18 Δεκεμβρίου 2017

Με δυο αγωνιστικά πρόσωπα παρουσιάστηκε το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Απόλλωνα στον εντός έδρας αγώνα, κόντρα στην Αναγέννηση Νέου Ρυσίου, γνωρίζοντας την ήττα με ανατροπή με 49-65.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να επιδίδονται σε διαγωνισμό αστοχίας και λαθών, πηγαίνοντας μαζί στο σκορ, μέχρι που οι Πόντιες πάτησαν γκάζι δημιουργώντας απόσταση ασφαλείας κλείνοντας την περίοδο με το σκορ να δείχνει το 19-5.   Στο δεύτερο δεκάλεπτο  παρά τα λάθη ο Απόλλωνας κρατούσε την απόσταση πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ του 29-20.

Αυτό όμως άλλαξε με τις παίκτριες του Απόλλωνα να δείχνουν το κακό αγωνιστικό πρόσωπο, δίνοντας την ευκαιρία στις αντίπαλες να πάρουν πρωτοβουλίες, μειώνοντας την διαφορά με σουτ τριών πόντων. Στα τελευταία λεπτά και παρά τις προσπάθειες από πλευράς Απόλλωνα, οι «πράσινες» μπήκαν μπροστά στο σκορ κλείνοντας την περίοδο με 39-42.   Στην τέταρτη περίοδο η αφλογιστία του Απόλλωνα τους οδήγησε σε νέα ήττα, διευρύνοντας το σερί ηττών μένοντας για πάνω από μηνά μακριά από την χαρά της νίκης.

Δεκάλεπτα: 19-5, 29-20, 39-42, 49-65

ΜΓΣΚ Απόλλων:(Γκογκάκης- Καρακασίδου) Ιγγλέζου, Αντωνιάδου, Παπαρέντης, Τσίτσου 3, Παπαϊωάννου, Παλλάνη 19(2), Οικονόμου 7(1), Διαμαντίδου 8, Καϊμακτσή 10, Θωμάρεϊς 2.

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου:(Μύρβαλη) Εμμανουηλίδου 21(5), Καμπίτση 1, Ψαρρά 12(4), Κουλακιώτη, Τσαγκαρίδου 2, Τζίκου 10, Βασλαματζή, Παπαδάκη 13, Πασιούδη 6.