04 Φεβρουαρίου 2018

Φορτσάροντας στο δεύτερο

μέρος του αγώνα οι «κοκκινόμαυρες» του Απόλλωνα επικράτησαν στο κλειστό της Καλαμαριάς της Ασπίδας Ξάνθης με 68-35 για την Α2 γυναικών.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι παίκτριες του Απόλλωνα δημιούργησαν τις αποστάσεις ασφαλείας που ήθελαν, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο συν εννέα για το 20-11. Στην δεύτερη περίοδο, αν και ο ρυθμός δεν ήταν αρκετά καλός, οι «κοκκινόμαυρες» πήγαν στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με το υπέρ τους 29-19.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι Πόντιες πάτησαν για τα καλά το γκάζι…. Ξεφεύγοντας από τις φιλοξενούμενές τους, εκτοξεύοντας την διαφορά για το 53-28. Στην τέταρτη περίοδο οι «κοκκινόμαυρες» κράτησαν την απόσταση που δημιούργησαν, κερδίζοντας το ροζ φύλλο αγώνα με 68-35.

Επόμενος αντίπαλος είναι η Ολυμπία Λάρισας σε αγώνα εκτός έδρας την ερχόμενη Κυριακή.

Δεκάλεπτα: 20-11, 29-19, 53-28, 68-35

ΜΓΣΚ Απόλλων:(Γκογκάκης- Καρακασίδου) Αντωνιάδου 15(3), Τσίτσου 3, Ιγγλέζου 6(2), Παλλάνη 8, Οικονόμου 2, Ευσταθίου 4, Ακσεχέρογλου 6, Διαμαντίδου 3(1), Σιφναίου 16(2), Καϊμακτσή 5, Θωμάρεϊς, Παπαρέντη.

Ασπίς 2001 Ξάνθης:(Καρά Αχμέτ) Τσακίρη 3, Σακουλάκη 7, Μεχμέτ-Ουστά Μαμαλίγκατζη 1, Ευθυμίου, Σιγιώργη , Σουλιώτη 15, Χαλκίδου 2, Καρακώστα 7, Μουσένκου.