04 Φεβρουαρίου 2018

Σπουδαίας σημασίας νίκη

πήρε το αντρικό τμήμα του Απόλλωνα επικροτώντας εκτός έδρας του Αστέρα Σίνδου με 72-70 και μάλιστα με ανατροπή του σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο αγώνας από πριν την έναρξη ήταν αρκετά σημαντικός και για τις δυο ομάδες που κάνουν προσπάθεια να αποφύγουν περιπέτειες στο τέλος της χρόνιας. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Πόντιοι, αν και προσπάθησαν, έμειναν πίσω στο σκορ στο τέλος με 21-18. Στην δεύτερη περίοδο με έμφαση στο σκοράρισμα, οι Πόντιοι πέρασαν μπροστά στο σκορ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το ισχνό 44-45.

Στο δεύτερο μέρος , αν και οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για την ανατροπή, είδαν τον Απόλλωνα να μένει μπροστά με 57-61. Στην τέταρτη περίοδο οι «μάχες» ήταν μεγαλύτερες με τις δυο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ και τον Απόλλωνα να κερδίζει με 72-70 το ροζ φύλλο αγώνα, που του δίνει σημαντικούς βαθμούς για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Πλέον οι Πόντιοι στρέφουν τα βλέμματα τους στον επόμενο αγώνα εντός έδρας με την ΧΑΝΘ την ερχόμενη Κυριακή.