23 Οκτωβρίου 2016

Νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννενα για τις γυναίκες του Απόλλωνα στην έναρξη του πρωταθλήματος στην Α2’ κατηγορία του μπάσκετ.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του το γυναίκειο τμήμα μπάσκετ του Απόλλωνα, επικρατώντας εντός έδρας του ΠΑΣ Γιάννινα με 60-35. Οι Πόντιες από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έβαλαν τις βάσεις για μια εύκολη νίκη απέναντι στο συγκρότημα των Ιωαννίνων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο αν και οι κοκκινόμαυρες ξεκίνησαν δυναμικά είδαν τις φιλοξενούμενες να κάνουν ανατροπή και να κλείνουν την περίοδο προηγούμενες με δυο πόντους διαφορά και το 10-12. Στην δεύτερη περίοδο οι Πόντιες έκαναν την ανατροπή και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο του αγώνα με το 28-18.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης οι Θεσσαλονικές πάτησαν…. για τα καλά το «γκάζι», ανοίγοντας την απόσταση στο σκορ για το 47-27 και το +20. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο τα πράγματα έγιναν απλά τυπικής φύσεως για το τελικό 60-35.

Δεκάλεπτα: 10-12, 28-18, 47-27, 60-35

Διαιτητές: Παπαθωμά - Γεωργούλης

ΜΓΣΚ ΑΠΟΛΛΩΝ (Γκογκάκης-Καρακασίδου): Σταμπή 7, Ιγγλέζου 5(1), Παπαρέντη 4, Τσίτσου 8(2), Καλαντίδου 5, Ακσεχέρογλου 9, Σολωμού 5, Φλώρου 10, Καϊμακτσή 7.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Σιαμέτης): Ντόκου 17(4), Γιοτίτσα Ε. 11(3), Βαλέκα, Μεντεσίδου 3(1), Κατσίδου, Ξανθοπούλου 4, Στεργιούλα, Σταματέλου, Γιοτίτσα Δ., Μπουκουβάλα.