20 Μαΐου 2018

Το αρνητικό σερί που τρέχει το τελευταίο καιρό, συνέχισε το αντρικό τμήμα μπάσκετ του Απόλλωνα και στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς, κόντρα στον Μακεδονικό γνωρίζοντας την ήττα με 82-76.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, με τους Πόντιους να δείχνουν από την αρχή του αγώνα μεγάλη μαχητικότητα, οι δυο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 25-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κοκκινόμαυροι» έφτασαν κοντά να πάρουν τα έννοια του αγώνα, όμως το πρώτο μέρος της αναμέτρησης, έκλεισε με τους γηπεδούχους να μένουν μπροστά στο σκορ με το υπέρ τους 40-39.

Στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα οι δυο ομάδες προσπάθησαν, όμως ο Μακεδονικός κράτησε την διαφορά και μάλιστα πηγαίνοντας την σε μαξιλαράκι ασφάλειας για το 63-54. Στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, οι Πόντιοι έκαναν μια ακόμα προσπάθεια για το ροζ φύλλο αγώνα, όμως αυτό κατέληξε στους γηπεδούχους με 82-76.

Μετά και την ήττα αυτή, τα Τσαμουριά του Απόλλωνα τερμάτισαν στην 9η θέση της βαθμολογίας.

Δεκάλεπτα: 25-20, 40-39, 63-54, 82-76.