23 Οκτωβρίου 2016

Με το δεξί αν και αγχωτικά ξεκίνησε η αγωνιστική χρόνια και για το αντρικό τμήμα μπάσκετ του Απόλλωνα, επικρατώντας εντός έδρας του Μελική με 75-69.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα οι δυο ομάδες  προσπάθησαν  να μείνουν κοντά στο σκορ  με τους Πόντιους να προηγούνται στο τέλος της πρώτης περιόδου 25-20.  Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα  φαινομενικά έγιναν πιο εύκολα με τους Πόντιους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 41-34.

Στην επανέναρξη του αγώνα η διαφορά έφτασε ακόμα και σε διψήφιο νούμερο όμως με καλές αμυντικές λειτουργιές από την πλευρά των παιχτών του Μελιταία, η διαφορά ροκανίστηκε , προδίδοντας στον αγώνα άγρια ομορφιά πλησιάζοντας στο σκορ. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 57-48.  Στην τέταρτη περίοδο τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα με τους φιλοξενούμενους να  φτάνουν σε απόσταση τεσσάρων πόντων. Όμως οι «κοκκινόμαυροι» με σωστές άμυνες και επιθέσεις κράτησαν μια διαφορά ασφάλειας κερδίζοντας το ροζ φύλλο αγώνα με 75-69.

Δεκάλεπτα: 25-20, 41-34, 57-48, 75-69

Διαιτητές: Τσουμαχίδης-Παζόλης

ΜΓΣΚ Απόλλων (Γεωργιάδης-Γιαννικόπουλος): Χατζής, Αποστόλου 17 (2), Γαϊτανίδης, Τουλούγκας 11 (2), Χατζημηχαηλίδης 10 (3), Αναστασίου 9, Μωυσίδης 2, Ρέμπελος, Καλαμπόκης, Στυλιανίδης 8 (1), Δοξάκης 7 (1), Χατζίδης 15.

ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Λιόλιος 7, Μαυρίδης 8(1), Δημητριάδης 2, Παπαδόπουλος, Γιαννόπουλος, Σαπκαρης Κουτζαμπασόπουλος, Κοτσάμπασης 15 (4), Κυριακού , Παραπούρας 24 (3), Σαζακλίδης 11, Ρογγότης 2