30 Οκτωβρίου 2016

Μετά  ήττα την προηγούμενη Κυριακή από τον Ηρακλή, σήμερα τα κορίτσια του Απόλλωνα επέστρεψαν στις νίκες και μάλιστα με εκκωφαντικό τρόπο, επικρατώντας εντός έδρας της Ασπίδας 2001 Ξάνθης με 61-35.

Ο αγώνας δεν επιδέχεται ιδιαίτερης κριτικής με την διαφορά δυνατοτήτων να είναι φανερό στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι Πόντιες ανέβασαν την διαφορά του σκορ σε τέτοιο επίπεδο που φιλοξενούμενες, δεν είχαν πολλές ελπίδες επιστροφής στον αγώνα, με το 20-7 να βάζει άμεσα τις βάσεις μιας νίκης. Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα κύλησαν ομαλά για την ομάδα της Θεσσαλονίκης για το 35-14 και το +21. Στην επανάληψη του αγώνα το μοτίβο άλλαξε κάπως με την ομάδα της Θράκης να προσπαθεί μεν αλλά να μένει αρκετά πίσω και το 49-30. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο τα πράγματα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα για το τελικό 61-35. Μετά την νίκη τους αυτή αλλά και από τα σημερινά αποτέλεσμα τα κορίτσια των Ποντίων σκαρφάλωσαν στην 3η θέση της βαθμολογίας με 5 βαθμούς έναν λιγότερο από Ολυμπιακό Βόλου και Ηρακλή. Επομένη αγωνιστική εντός έδρας με Ολυμπία Λάρισας.

Δεκάλεπτα: 20-7,35-14,49-30  και 61-35

Διαιτητές: Γεωργούλης-Γιοβανίδης

ΜΓΣΚ ΑΠΟΛΛΩΝ (Γκογκάκης-Καρακασίδου): Σταμπή 10, Ιγγλέζου 5(1), Παπαρέντη, Τσίτσου 2, Καλαντίδου 6, Ακσεχέρογλου 6, Σολωμού 6, Φλώρου 13, Καϊμακτσή 13(1), Γραμματικού.

ΑΣΠΙΔΑ 2001 ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Καρακώστα 5(1), Καραλίδου Σ. 9(1), Κουτρουβέλη, Παπαδοπούλου 5(1), Παπαχρυσοβέργη 1, Καραλή 4, Λαζαρίδου 4, Σαρβάνη, Σουλιώτη 2, Μαμαλίγκατζη 3, Καραλίδου Β. 2, Γκιρκίτζα.