06 Νοεμβρίου 2016

Νέα σημαντική νίκη πέτυχαν τα κορίτσια του Απόλλωνα, τα όποια ξεπέρασαν τις πολλές απουσίες αλλά και το εμπόδιο της Ολύμπιας Λάρισας, κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα με 62-51.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «κοκκινόμαυρες» έχοντας μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα βρεθήκαν πίσω στο σκορ με 14-16.  Στην δεύτερη περίοδο ο αγώνας πηρέ μια αγρία ομορφιά με την Μυγδαλιανίδου από πλευράς Ολύμπιας να μένει εκτός έφερε το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο –πόντο με τον Απόλλωνα στο τέλος να είναι μπροστά στο σκορ με 25-24.

Στην επανάληψη με όπλο την άμυνα και τις σωστές ενέργειες έφερε τις γηπεδούχες  να αποκτούν διαφορά ακόμα και οκτώ πόντων, με τις παίκτριες της Λάρισας ,να μειώνουν προς το τέλος της περιόδου σε 41-37.  Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Απόλλωνας πάτησε….γκάζι και έφυγε στο +11 και το τελικό 62-51.

Μετά την νίκη τους αυτή οι κοκκινόμαυρες παρέμειναν στον έναν πόντο διαφορά από τους ισόβαθμους στον βόρειο όμιλο, Ολυμπιακό Βόλου και Ηρακλή στους 7 πόντους. Επόμενος αντίπαλος είναι εκτός έδρας με τον Πιερικό Αρχέλαο την επομένη Κυριακή.

ΜΓΣΚ Απόλλωνα: (Γκογκάκης) Ιγγέζου 9 (2), Σταμπή 7, Παπαρέντη  4, Τσίτσου 10, Καλαντίδου 8,   Σολωμού 6, Φλώρου 8, Καϊμακτσή 10(1), Γραμματικού.

Ολύμπια Λάρισας:(Λόφτσι) Γαλιατσάτου 6, Ντούρα, Σουλιώτη 6(1), Κυριτσάκα 12(1), Παπαστεργίου, Λιάσκου 3, Σκαρλή, Μυγδαλιανίδου 10(1), Κουτσουνούρη 10, Καλλίδη 2, Κυλεριώτη 2.