12 Δεκεμβρίου 2016

Αυτή η εβδομάδα ξεκίνησε νωρίς λόγω των υποχρεώσεων  του ποδόσφαιρου και στο κύπελλο της Γ’ εθνικής. Έτσι η  αγωνιστική εβδομάδα ήταν πενθήμερη με τα τμήματα να σημειώνουν 4 νίκες, με μια πρόκριση και 3 ήττες.

Η εβδομάδα του Απόλλωνα ξεκίνησε την Τέταρτη, όπου το ποδοσφαιρικό τμήμα  είχε αγώνα κυπέλλου της κατηγορίας στην πόλη της Χρυσούπολης, κόντρα τον τοπικό Νέστο. Οι Πόντιοι με αρκετές αλλαγές στην σύνθεση τους,  μιας και τα 7/11 ήταν παίχτες που είχαν ελάχιστο ή και καθόλου χρόνο συμμετοχής σε αγώνες. Κατάφεραν παίζοντας με επιθετική λογική να πάρουν την πρόκριση στην επομένη φάση κόντρα στον Ορφέα Ξάνθης στις 21 του μηνά σε αγώνα εντός έδρας. Για την ιστορία τα τέρματα σημείωσαν οι Λάζαρος Μωυσιάδης (15’) και Χρήστος Ρόβας (86’).

Μια ημέρα αργότερα,το τμήμα βόλεϊ άνοιξε  την αυλαία του δευτέρου γύρου στο πρωτάθλημα της Β΄ εθνικής,  με τους Πόντιους να κατακτούν σχετικά εύκολα την νίκη κόντρα στον δεύτερο της βαθμολογίας Καμπανιακό με 3-1 σετ, ανεβάζοντας την απόσταση από τους «ερυθρόλευκους» στους πέντε βαθμούς (24-19).

Το Σάββατο ήταν η μέρα του χάντμπολ να πάρει την χαρά της νίκης κερδίζοντας εκτός έδρας τον συνονόματο  Απόλλωνα Σταυρούπολης, με το εκκωφαντικό 30-13 στο κλειστό της Ηλιούπολης. Με την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους ανέβηκαν στους 6 βαθμούς.

Η Κυριακή ήταν η πιο πλούσια αγωνιστικά ημέρα για τους Πόντιους, καθώς το πρώτο τμήμα που έπεσε στις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις ήταν αυτό του γυναίκειου βόλεϊ, αγωνίστηκε  στην έδρα του με τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας ΠΑΟΚ, γνωρίζοντας μοιραία την ήττα με 0-3 στα σετ. Οι νεαρές «κοκκινόμαυρες» πάλεψαν στο πρώτο σετ χάνοντας το με 21-25. Μετά από εκεί η διαφορά ήταν τέτοια που έφερε την ήττα και ταυτόχρονα άφησε τα κορίτσια του συλλόγου προς τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Την σκυτάλη πήρε το γυναίκειο τμήμα μπάσκετ του συλλόγου, που στην αυλαία του πρώτου γύρου ταξιδέψε  για το «ντέρμπι» και της αγωνιστικής και της κατηγορίας με τον Ολυμπιακό Βόλου. Το τμήμα με αρκετές βασικές απουσίες στην αποστολής του παρουσιάστηκε  στο κλειστό του Βόλου με μόλις 6(!!!) αθλήτριες  στο παρκέ και μοιραία, παρά την προσπάθεια, γνώρισαν την ήττα με 61-45. Τελευταία αγωνιστική για φέτος είναι εντός έδρας στο ματς κόντρα τους Τιτάνες Δράμας στο κλειστό της Καλαμαριάς.

Τα  φωτά της ημέρας έπεσαν στην Πτολεμαΐδα και στο ματς Εορδαϊκός – Απόλλων για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής κατηγορίας . Οι Πόντιοι με «όπλο» την ορμή τους αλλά και την αγωνιστική διαφορά από τους αντίπαλους τους, πήραν μια εκκωφαντική νίκη με 7-1. Ο χορός τον γκολ ξεκίνησε με το καλημέρα με τον Στέφανο Καπία με κεφαλιά μόλις στο 2’ λεπτό. Στο 10’ ήταν η σειρά του Κυβελίδη να παραβιάσει  την εστία του Στόϊκου για το 0-2 . Την σκυτάλη πήρε   στο 16’ ο Φάμπιο, με εκ νέου κεφαλιά για το 0-3. Στο 26’ μετά από ανατροπή του Ν’ Λούντουλου, ο Ποποβιτς με πέναλτι σημείωσε 0-4. Τέσσερα λεπτά αργότερα έκανε το 0-5 ο ίδιος παίχτης. Στο δεύτερο μέρος  ο Φάμπιο και πάλι έβαλε το όνομα του στην λίστα για το 0-6, ενώ ο Συμελίδης στο 80 ανέβασε το δείκτη του σκορ για το 0-7. Το μόνο που μπόρεσαν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με τον Λιάμη στο 90 μετά από εκτέλεση πέναλτι του Ιωαννίδη και την απομάκρυνση προσωρινά του Καλογεράκη, με τον πρώτο να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνουν το τελικό 1-7.  Έτσι οι Πόντιοι παρέμειναν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς, δυο περισσότερους από την ΑΠΕΛ και τρεις από την Δόξα Δράμας.  Επόμενος αντίπαλος του τμήματος είναι την Κυριακή στο γήπεδο των Νέων Επιβατών, ο Α.Ο Καρδίας

Τελευταίο χρονικά τμήμα που αγωνιστικέ αυτήν την εβδομάδα είναι  το αντρικό τμήμα μπάσκετ για την Γ΄ εθνική στο κλειστό της Καλαμαριάς. Τα παιδιά του Απόλλωνα αν και πάλεψαν απέναντι σε ομάδα που βρίσκεται στις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας, τους Διόσκουρους Κοζάνης. Παρά την μεγάλη προσπάθεια γνώρισαν την ήττα με 69-75 παραμένοντας στην 8η θέση της βαθμολογίας, με 12 μόλις βαθμούς. Επόμενος αντίπαλος είναι την επομένη Κυριακή ο Εύαθλος Πολυκάστρου στον τελευταίο αγώνα για το 2016.