24 Φεβρουαρίου 2018

Την πρώτη τους

ήττα την φετινή περίοδο από την ομάδα της Κομοτηνής, γνώρισε ο Απόλλωνας στο κλειστό της Καλαμαριάς για την τρίτη αγωνιστική των play off ανόδου για την Α1. Οι «κοκκινόμαυροι» έδειξαν μόλις για ένα σετ το καλό τους αγωνιστικό πρόσωπο και μοιραία γνώρισαν μια εύκολη ήττα από τους Κομοτηναίους με 1-3 στα σετ.

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα προσπαθώντας να το κατακτήσουν, με τους Πόντιους να είναι αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος με 26-24. Κάπου εκεί οι «κοκκινόμαυροι» κατέρρευσαν και παρά την προσπάθεια στο δεύτερο σετ είδαν τους φιλοξενούμενους τους να κατακτούν το σετ με 18-25. Τα δυο επόμενα σετ ήταν ένας μονόλογος για τους φιλοξενούμενους, μένοντας από την αρχή των σετ μπροστά στο σκορ, κερδίζοντας τα με 17-25 και 16-25 για το τελικό 1-3 στα σετ.

Με την ήττα αυτή οι Πόντιοι μένουν οριστικά εκτός διεκδίκησης ανόδου, μιας και στους τρεις αγώνες που απομένουν, δεν μπορούν να καλύψουν την διαφορά από του πρώτους της ειδικής βαθμολογίας Άθλο και Κομοτηνή που έχουν 10 βαθμούς.

Επόμενος αντίπαλος των Ποντίων είναι και πάλι εντός έδρας ο πολύ δυνατός φέτος Άθλος Ορεστιάδας.

Σετ 26-24, 18-25, 17-25, 16-25